Jaskinia w Zielonej Górze                                                                                                                                                                                                     

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Opis cech Gminnego Cudu Regionu

  Jaskinia w Zielonej Górze to niezwykle ciekawy, podziemny twór, który odnajdziesz w Rezerwacie Zielona Góra w Kusiętach, niedaleko Olsztyna na Jurze Krakowsko Częstochowskiej, w jej północnej części. Jaskinia mieści się przy czerwonym pieszym Szlaku Orlich Gniazd, na stoku wzniesienia o nazwie Zielona Góra, niemal na jego szczycie. Jaskinia w Zielonej Górze to jaskinia pozioma o długości korytarzy około 150 metrów. Otwór jest dość niewielki, a początkowy korytarz nieco opada w dół i jest niski, trzeba iść pochylonym, a nawet w kucki. Ale jaskinia dostępna jest dla turystów i stosunkowo bezpieczna, jednak wybierając się do niej warto wyposażyć się w latarkę. Źródło światła z latarki komórkowej jest zbyt słabe, by dobrze ją sobie oświetlić, a warto przyjrzeć się dokładniej bardzo ciekawej szacie naciekowej jaskini.

  Wnętrze jaskini. Źródło: wikimedia commons


  Jaskinia jest bardzo mokra i ziemista, dlatego nadal tworzą się tutaj nacieki. Za 11-metrowym, niskim korytarzykiem, znajduje się komora i rumowisko. Wysokość korytarzyka to około 1,3 m, komora również nie jest zbyt wysoka, jednak zwiedzanie nie powinna stwarzać większych problemów. Warto iść dalej, przejście z jednej komory do drugiej jest możliwe przez przerwy między kolumnami, dopiero tutaj zaczyna się swoisty kamienny las. Tworzą go kolumny kalcytowe czyli nacieki jaskiniowe – efekt procesów krasowych. Jak one powstały? Początkowo ze stropu jaskini w dół rosły małe i cienki rurki zwane stalaktytami. Z dna jaskini natomiast w górę pięły się stalagmity. Gdy trafiły na siebie i się zrosły, powstały stalagnaty, a te, w efekcie dalszego narastania kalcytu stały się grube i przyjęły formę kolumny. Poza kolumnami zobaczysz tu również pojedyncze stalagmity, stalaktyty oraz polewy naciekowe. Efekt jest bardzo ciekawy i unikalny! Gorąco polecam Ci to zobaczyć, ale pamiętaj, nacieki tworzą się bardzo wolno, dlatego nie niszcz ich. To jedyny taki kamienny las na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, a również unikatowy w całej Polsce. Pierwszy opis Jaskini w Zielonej Górze wraz z jej zdjęciami jest autorstwa Włodzimierza Błaszczyka z 1932 roku, uznanego Częstochowianina, choć wzmianka o niej pojawiła się już rok wcześniej.
  Ponadto jaskinia to siedlisko życia nietoperzy – małych, latających ssaków, które zimą tu hibernują, czyli udają się na swoisty sen zimowy. Nie przeszkadzaj im w odpoczynku, bo to może nawet doprowadzić do ich śmierci, a nietoperze są pożyteczne, zjadają masowo komary i inne owady.

  Jaskinia w Ziel;onej Górze. Źródło: wikimedia commons
     Dane identyfikacyjne

  Województwo: Śląskie
  Gmina: Olsztyn