Dróżki św. Idziego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2007 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  W 2007 r. dzięki inicjatywie Grupy Odnowy Wsi Zrębice powstał pieszy szlak pn. „Dróżki św. Idziego”. Trasa o długości 8 km, w kolorze zielonym, ma swój początek w Olsztynie.

   Opis kontekstów historycznych

  Na trasie „ścieżek św. Idziego” znajduje się na niej wiele obiektów, które warto zobaczyć: Ruchoma Szopka Olsztyńska, Góra Biakło, jaskinie w rezerwacie Sokole Góry oraz miejsca związane z kultem św. Idziego, czyli Skałki św. Idziego, Źródełko św. Idziego, kaplica św. Idziego i oczywiście kościół pw. św. Idziego w Zrębicach. Dróżki wytyczone poprzez leśne tereny rezerwatu przyrody są idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu i poznania miejsc dziedzictwa kulturowego. Kult św. Idziego umacnia Grupa Odnowy Wsi Zrębice, która w ramach realizowanych projektów przygotowała m.in. inscenizację o życiu św. Idziego. Przy okazji można popróbować podpłomyków św. Idziego przygotowanych przez gospodynie, a w niedzielę po 1 września w Zrębicach odbywa się odpust parafialny połączony z Mszą świętą z indywidualnym błogosławieństwem dzieci.

  Kaplica i źródełko św. Idziego. Źródło: wikipedia.org


  Św. Idzi jest patronem karmiących matek, rybaków, myśliwych, pasterzy, handlarzy końmi, rozbitków, epileptyków, chorych, rannych, grzeszników, łuczników, żebraków, zbłąkanych, dobrej spowiedzi, Styrii i Karyntii, Edynburga, Norymbergi, Osnabrücku, Brunszwiku, Tuluzy i Popradu. W ikonografii przedstawia się świętego w habicie zakonnym, często w jaskini lub na jej tle, z łanią i z ręką przebitą strzałą, czasem też z książką i laską pasterską w dłoni.

  Św. Idzi. Źródło: wikipedia.org

  Dane identyfikacyjne
  Województwo: Śląskie
  Gmina: Olsztyn