Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych w gminie Wadowice Górne

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  2002 rok.

  Gmina Wadowice Górne to również miejsce z tradycją. Przykładem jest tu czerwcowy „Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych”. Przegląd organizowany jest przez Samorządowy Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz wójta gminy Wadowice Górne. Impreza ma otwarty charakter. W tym dniu na scenie swoje umiejętności prezentują okoliczne kapele ludowe, a pod sceną odbywają się prezentacje rękodzieła. Zgodnie z tradycją, przegląd nie ma charakteru konkursowego, wszystkie zespoły otrzymują pamiątkowe statuetki, które wręcza wójt miny. W 2019 roku odbył się już XVIII „Regionalny Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych”.

  Po raz pierwszy przegląd odbył się roku 2002 z inicjatywy Wójta Gminy Wadowice Górne – Stefana Rysaka oraz członków Kapeli Ludowej Wadowiacy. Z racji, iż impreza ta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, zarówno ze strony uczestniczących zespołów, jak i odbiorców, przegląd na trwałe wpisał się w kalendarz imprez muzycznych nie tylko gminy Wadowice Górne, ale i powiatu mieleckiego.

  Przegląd daje przede wszystkim możliwość zaprezentowania dorobku muzycznego i choreograficznego zespołów ludowych, funkcjonujących w obrębie powiatu. Na scenie wystąpili do tej pory: Radomyślanie, Czerminiacy, Padwianie, Wadowiacy, Młodzi Wadowiacy, Kapela Tadka Rzeźnika z Jaślan, Potoczanie z Dobrynina, Grochowiacy, Zespół Tańca Borowiacy, Zespół Pieśni i Tańca Grochowiacy, Kapela i Zespół Taneczny Młodzi Jaślaniacy, Zespół Śpiewaczy Kalina z Grochowego, Zespół Śpiewaczy Podkówka z Przecławia i wiele innych. To święto folkloru jest możliwe przede wszystkim za sprawą utalentowanych i pełnych zapału członków poszczególnych zespołów i ich śpiewaczych pasji.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Wadowice Górne

   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.
   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.
   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.
   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.
   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.

  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.

   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.
   
  Fot: FB Gmina Wadowice Górne.