Kościół parafialny p.w. świętej Anny w Wadowicach Górnych

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1913 rok.

  Obecny kościół parafialny p.w. św. Anny w Wadowicach Górnych o gmachu murowanym, został zbudowany w 1913 roku według projektu znanego architekta, Teodora Talowskiego. Konsekracji w 1925 roku dokonał bp tarnowski Leon Wałęga. Budynek znacznie ucierpiał w czasie II wojny światowej. Do świetności powrócił po długich remontach. W 1957 roku odbudowano wieżę. W latach 2003-2006 odbudowano gruntownie zewnętrzną ceglaną elewację.

  Kościół reprezentuje styl neogotycki z cegły, z użyciem kamienia, jest pokryty blachą miedzianą. Konstrukcji jednonawowej, z transeptem i krótkim prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Po bokach ulokowane są dwie przybudówki zakrystyjne. Od frontu widnieje wieża o kwadratowej podstawie, która w górnej części jest węższa, z ośmioboczną nadstawą zwieńczona iglicą.

  Wewnątrz występują sklepienia gwiaździste i krzyżowe, wszystko przeplecione bogatymi detalami architektonicznymi neogotyckimi i romańskimi. Kościół posiada trzy ołtarze gotyckie. W głównym ołtarzu znajduje się obraz św. Anny, a za tym obrazem jest odsłaniana rzeźbiona scena ukrzyżowania. W dwóch bocznych ołtarzach znajdują się odpowiednio figury św. Franciszka z Asyżu i Matki Bożej. Świątynię zdobią także piękne witraże.

  Patronką kościoła jest św. Anna, w myśl wywodzącej się z Jerozolimy tradycji pozabiblijnej matka Najświętszej Marii Panny.

  O pierwszym kościółku (kaplicy) p.w. św. Anny na tym terenie pojawia się wzmianka w 1577 roku. Kolejny drewniany kościół zbudowano w Wadowicach Górnych w 1692 roku. Wzmianka o nim, że spełniał również funkcje obronne pochodzi z roku 1772. W związku z wybudowaniem w roku 1913 nowego murowanego kościoła, został on przeniesiony (w 1916 roku) do miejscowości Jamy i tam do dziś pełni funkcję kościoła parafialnego.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Wadowice Górne

  Kościół w Wadowicach Górnych zniszczony podczas II wojny światowej.
  Kościół w Wadowicach Górnych zniszczony podczas II wojny światowej.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.
  Kościół w Wadowicach Górnych.