Karczma w Zawadzie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  XVIII/XIX wiek.

  Karczma „Zawada” usytuowana jest przy międzynarodowej trasie E-40 w miejscowości Zawada , znajdującej się w odległości ok. 40 km na zachód od Rzeszowa i 5 km na wschód od Dębicy. Zawada ze względu na bogatą historię i zabytki zwana jest przez wielu „Perłą Ziemi Dębickiej”.

  Przydrożna karczma z przełomu XVIII/XIX wieku, murowana, z drewnianym podcieniem na planie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem „polskim” (krakowskim- dach łamany uskokowy, o jednakowym spadku w obu częściach) zaliczana jest, mimo późniejszej dobudówki, do najpiękniejszych zabytków architektury i budownictwa ziemi dębickiej. Powstała przy zespole dworsko parkowym, należącym do słynnych rodów: Ligęzów, Radziwiłłów i Raczyńskich. Ostatnim właścicielem Zawady był hr. Edward Raczyński prezydent RP na emigracji w latach 1979-1986r. Z majątku Raczyńskich w Zawadzie pozostał stary park dworski XVIII-XIX w. z kilkusetletnimi drzewami: dębami, lipami, jesionami. Całość założenia parkowego otoczona jest kamiennym murem z neogotycką bramą wjazdową z końca XVIII w.

  Wskazane cechy architektoniczne karczmy każą łączyć ten obiekt z czasami staropolskimi i mentalnością sarmacką. 1970 były w niej kręcone filmy np: Ojciec Królowej, Przypadki starościna Wolskiego i na ich potrzeby karczma została przebudowywana w stylu barokowym.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Dębica

  Karczma w Zawadzie.
  Karczma w Zawadzie.
  Karczma w Zawadzie.
  Karczma w Zawadzie.
  Karczma w Zawadzie.