Kapela Ludowa WADOWIACY z Wadowic Górnych

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1997 rok.

  Kapela Ludowa WADOWIACY z Wadowic Górnych, założona przez ówczesną dyrektor SOKiR, Zofię Midurę i Leszka Gruszeckiego, instruktora gry na instrumentach, działa nieprzerwanie od 1997 roku. Założyciele są jednocześnie członkami zespołu. Również Waldemar Irla, grający na kontrabasie jest najstarszym członkiem kapeli, a Anna Ząbek, grająca na skrzypcach, jest także w kapeli wokalistką, managerem zespołu oraz organizatorką różnego rodzaju wyjazdów i przeglądów.

  Pomysł założenia Kapeli Wadowiacy powstał, gdy Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w gminie Wadowice Górne zaczął funkcjonować w nowym budynku. Repertuar zespołu to przede wszystkim pomysły pana Leszka Gruszeckiego. To on szuka, zbiera i aranżuje utwory. Kapela gra szeroki repertuar: melodii rzeszowskich i krakowskich – ponieważ Wadowice Górne znajdują się blisko granicy województwa podkarpackiego i małopolskiego. Repertuar kapeli to utwory ludowe, biesiadne oraz patriotyczno – kościelne. Przez ponad ostatnich 20 lat do zespołu należało wiele osób.

  Już w 1997 r. kapela na zaproszenie abp Wojciecha Ziemby uczestniczyła w Dożynkach Wojewódzkich w Augustowie, po raz pierwszy też zaprezentowała swoje umiejętności poza granicami kraju, dając szereg koncertów na Litwie, łącznie z występami w Wilnie przed Obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. W tym też roku „Wadowiacy” zagrali koncert na IV Charytatywnym Festynie Misyjnym w Wadowicach Górnych, gdzie zostali gorąco przyjęci przez zgromadzoną publiczność.

  W 1998 i 1999 roku zespół dwukrotnie odwiedził Warmię i Mazury gdzie na zaproszenie księdza majora, dziś pułkownika, kapelana Straży Granicznej Stefana Dmocha koncertował najpierw na Suwalszczyźnie (Sejny, Wigry, Suwałki, Augustów, Berżniki) a później także w innych miejscach Warmii i Mazur (Ostróda, Samborów, Zielonowo, Rozogi). W roku 2001 koncertowali w Grodnie ( Białoruś ), a w 2002 na zaproszenie Emila Legowicza, prezesa Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej dali szereg koncertów na Ukrainie (Lwów, Żytomierz, Dołbysz, Korystyszew)

  W roku 2002 z inicjatywy Wójta Gminy Wadowice Górne – Stefana Rysaka oraz członków kapeli Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji zorganizował Przegląd Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych, działających w obrębie powiatu mieleckiego. W lipcu 2003 roku zespół miał możliwość zaprezentowania się przed publicznością angielską. Kapela dała kilkanaście koncertów w kościołach i ośrodkach polonijnych w Londynie i jego dzielnicach : Hamerrsmith, Shepherds Bush, Balham, Wimbledon – Putney, oraz największym skupisku Polonii – Swindon, a także Oxfordzie. W 2003 roku kapela zagrała także w Austrii na zaproszenie MIVA Polska i MIVA Austria w miejscowości Stadl – Paura.

  Zespół nagrał także płyty: w 2003 r. „ Ej, po dolinie, ej po lesie wadowskie piosenki wiater niesie…” i w 2004 r. „Panie Boże przyjdź”.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Wadowice Górne

  Kapela Ludowa Wadowiacy. Fot:www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl
  Kapela Ludowa Wadowiacy. Fot:www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl
  Kapela Ludowa Wadowiacy. Fot:www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl
  Kapela Ludowa Wadowiacy. Fot:www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl
  Kapela Ludowa Wadowiacy. Fot:www.msf.muzeumetnograficzne.rzeszow.pl