Parafia św. Jana Chrzciciela w Książnicach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  XIV wiek, obecny kościół w 1927 roku

  Jest to imponująca, trzynawowa budowla o charakterze bazylikowym, otoczona kaplicami po obu stronach i dopełniona od frontu czworoboczną wieżą. Styl, w jakim wzniesiono świątynię, można określić jako eklektyczny, łączący cechy neogotyku i neobaroku. Wnęki ołtarzowe zdobi dekoracja, wykonana techniką sgraffito przez Józefa Szuszkiewicza. Bogdana i Anatol Drwalowie wykonali dwa ołtarze boczne, dedykowane: Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Najświętszej Maryi Pannie. Stalle i konfesjonały zaprojektował Antoni Mazur w 1960 roku. Promienie słońca wpadają do wnętrza świątyni przez witraże projektu Łukasza Karwowskiego. Dźwiękiem napełniają kościół 20-głosowe organy z 1965 roku.

  Znana jest oficjalna data erygowania parafii – miało to miejsce 8 września 1314 roku, o czym świadczy zachowany dokument fundacyjny. Jednak wzniesiony w tym samym roku kościółek drewniany po latach zastąpiono nowym w 1860 roku, a ten spłonął 1917 roku. W latach 1561-1585 istniejący na terenie parafii kościół zamieniono na zbór protestancki.

  Będącą dziś sercem parafii świątynię, zaprojektowaną przez Zdzisława Mączeńskiego, wzniesiono w 1927 roku. XIX i XX stulecie nie oszczędzało mieszkańców Książnic przyniosło bowiem zabory, wojny i zawirowania polityczne. Ucierpiał także budynek kościoła, uszkodzony wskutek działań zbrojnych w czasie II wojny światowej w 1944 roku. Odbudowano go w 1952 roku, dzięki staraniom ks. Stanisława Grzyba – ówczesnego proboszcza.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec (gm.wiejska)