Pałacyk i park Oborskich w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Obecny kształt zawdzięcza pałacyk hr. Wacławowi Oborskiemu, który w 1905 r. zakończył budowę pałacyku, połączonego ze starym dworkiem miejskim Suchorzewskich, zbudowanym po zburzeniu renesansowego zamku rycerskiego Gryfitów-Mieleckich.

  Pałacyk Oborskich to budynek złożony z dwóch brył: frontowej, murowanej z cegły, na kamiennym cokole i tylnej – starego, parterowego dworu, z pocz. XIX w. W rezultacie całość tworzy dzisiaj nieregularny rzut, z programem przestrzennym rozwiązanym w dwóch oddzielnych układach. Bryła frontowa jest rozczłonkowana, złożona z części parterowych i piętrowych, nakrytych oddzielnymi dachami o zróżnicowanych kształtach, pokrytych dachówką ceramiczną w różnych odcieniach czerwieni. Każda elewacja pałacyku została rozwiązana inaczej. Rzeszowski architekt Kazimierz Hołubowicz zastosował bogaty zestaw elementów architektonicznych. Wygląd nowej siedziby Oborskich odegrał dużą rolę w życiu Mielca, stając się wzorem do naśladowania przy budowie domów miejscowego, bogatego mieszczaństwa. Dodał miastu urody, wdzięku i oryginalności. Stał się tematem prac malarskich i rysunkowych miejscowych i przyjezdnych artystów, co trwa do dziś.

  Na południowo-zachodnim obrzeżu miasta zwraca uwagę pałacyk otoczony skromnym i uporządkowanym parkiem. Założony w początkach XIX wieku park sięgał od zachodu i południa skarpy, za którą ciągnęły się mokradła. Z końcem XIX wieku ogród przekształcono na park w typie krajobrazowym. Dzisiaj już nic nie przypomina pierwotnej kompozycji. Pokryte asfaltem alejki ocieniają symetrycznie osadzone drzewa. Pałacyk Oborskich odegrał dużą rolę w życiu Mielca, stając się wzorem do naśladowania przy budowie domów miejscowego, bogatego mieszczaństwa. Dodał miastu urody, wdzięku i oryginalności. Stał się tematem prac malarskich i rysunkowych miejscowych i przyjezdnych artystów, co trwa do dziś.

  Pałacyk Oborskich od 2001 roku jest główną siedzibą Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, do 1944 roku zamieszkiwali w nim kolejni właściciele mieleckich dóbr. Współcześnie w jego wnętrzach eksponowane są wystawy, a nierzadko odbywają się uroczystości miejskie, spotkania międzynarodowe, sesje naukowe, warsztaty.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec ( gm. miejska)

  Pałacyk Oborskich