Organy w kościele parafialnym w Garnku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  1958 r.

  Opis Gminnego Cudu Regionu

  Organy w kościele parafialnym w Garnku zostały zbudowane przez Stefana Truszczyńskiego z Włocławka w 1958 roku. Instrument ma pneumatyczną trakturę gry i rejestrów oraz wiatrownice stożkowe. Stół gry ustawiony jest przed instrumentem na osi kościoła, przodem do prezbiterium, na podwyższeniu. W lewej części szafy (patrząc od prezbiterium) znajduje się sekcja manuału głównego, a za nią szafa ekspresyjna (obydwie na podwyższeniu), z kolei z prawej strony umieszczona jest sekcja pedału na poziomie podłogi, a za nią mechanizm dzwonków. W prospekcie wykorzystane są piszczałki Kontrabasu 16′ w bocznych członach (12), Oktawbasu 8′ przy sekcji pedału (12), Pryncypału 8′ przy sekcji manuału głównego (12) oraz atrapy. Całość prospektu współgra z dużym okrągłym oknem z tyłu kościoła.
  Organy w dobrym stanie technicznym po generalnym remoncie, który odbył się kilka lat temu. Od tego czasu dokładane są starania, aby stan ten utrzymywał sie jak najdłużej, poprzez bieżące naprawianie usterek. Napisy na niektórych rejestrach nieoryginalne: w miejscu Tremolo II M. oryginalnie znajdowało się Tremolo Rurflet; a w miejscu Dzwonków figurowało Tremolo Pikolo. Dzwonki uruchamiane były włącznikiem oznaczonym Dz. znajdującym się pod klawiaturą manuału głównego, jednak nie pełni on obecnie żadnej funkcji.
  Z lewej strony szafy (patrząc od prezbiterium) umieszczona jest dzwignia do kalikowania nożnego. Ciekawostką jest szafa ekspresyjna ze skrzydłami otwieranymi od góry, co jest często spotykane w organach Stefana Truszczyńskiego.

  Skala manuałów: C-a3; skala pedału: C-f1.

            Dane identyfikacyjne

  Województwo:  śląskie                                                           

  Gmina:  Kłomnice