Stare Miasto

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Stare Miasto, najstarsza część Warszawy potocznie nazywana Starówką. Całkowicie zburzona po powstaniu warszawskim została pieczołowicie odbudowana według założeń XII w. i  wyglądu zabudowy XVIII w. Rekonstrukcji dokonano na podstawie obrazów Canaletta.

  Starówka od 1980 r. jest wpisana na listę UNESCO jako przykład pietyzmu i kunsztu całkowitej odbudowy historycznej części miasta.

  Najważniejsze i najbardziej charakterystyczne elementy Starego Miasta to Plac Zamkowy , a na nim Zamek Królewski i Kolumna Zygmunta. Obok Katedry św. Jana przechodzimy w kierunku Rynku Starego Miasta. Możemy tu podziwiać urokliwe, kolorowe kamienice, na środku placu znajduje się pomnik syrenki, która jest symbolem i herbem miasta.  Wśród atrakcji Starówki są pozostałości murów miejskich, Barbakan, liczne kościoły. Jest to miejsce tętniące życiem, gwarne, chętnie odwiedzane przez turystów, na których czekają liczne kawiarnie, przejażdżki bryczką, sklepy z pamiątkami. Stare miasto jest umiejscowione na skarpie, z której roztacza się widok na Wisłę, trasę W-Z, Mariensztat.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł