Kalinowe Serce

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Salon artystyczny Kalinowe Serce został otwarty dla publiczności przez Macieja Zakościelnego i Zbigniewa Dzięgiela w 2012 r. Zgodnie z ich intencją, zapisaną w statucie Fundacji Artystycznej im. Kaliny Jędrusik Kalinowe Serce, miejsce to kultywuje pamięć o aktorce Kalinie Jędrusik, jej kreacjach aktorskich i pieśniarskich, a także wspiera rozwój młodych artystów.

  Co ciekawe, salon ten jest urządzony w miejscu, gdzie wcześniej był sklep mięsny sąsiadujący z domem, w którym mieszkała artystka oraz jest mąż, Stanisław Dygat, literat. Ta wyjątkowa, zasłużona dla sztuki polskiej para prowadziła otwarty dom. W ich mieszkaniu spotykali się znani i cenieni do dziś artyści z różnych dziedzin sztuki. Warto też dodać, że ta artystyczna para tworzyła niezwykle  wyjątkowy związek.

  Wracając do Kalinowego Serca to jest to miejsce niezwykłe. Nie można go nazwać kawiarnią, ani tym bardziej salą koncertową, a jednak takie właśnie spełnia zadania. Właściwie trzeba by powiedzieć, że wypełnia misję upowszechniania kultury, przy czym robi to w bardzo specyficzny sposób, a sposób ten jest wymuszony przez fizyczne cechy obiektu. Jest on bowiem bardzo mały. Mieści się w nim niewiele osób, artyści nie są oddzieleni od widowni podniesioną sceną, kanałem dla muzyków czy czymkolwiek innym. Artyści są tuż obok niewielkiej grupki widzów. To zapewnia intymny, wyjątkowy klimat spotkania. Bo trzeba przyznać, że wydarzenia odbywające się w Kalinowym Sercu są raczej spotkaniami z artystami, prowadzącymi koncert oraz prelegentami (od czasu do czasu odbywają się tu spotkania varsavianistyczne), jednym słowem, jest to prawdziwy salon artystyczny.

  A jak można poczuć się gościem Kaliny Jędrusik oraz Stanisława Dygata? Wystarczy przyjść na ulicę Krasińskiego 25, odszukać kalinowe Serce (tuż obok sklepu z materiałami) i zamówić kalinową herbatę lub sernik. Smacznego!

  Czynne: od wtorku do niedzieli pomiędzy godziną 17.00 a 20.00