Dom własny Barbary i Stanisława Brukalskich

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1929 rok

  ul. Niegolewskiego 8

  Gdy młodzi architekci Barbara i Stanisław Brukalscy projektowali swój własny dom na Żoliborzu panowała w Polsce moda na architekturę dworkową. Było to dość zrozumiałe, Polska dopiero co odzyskała niepodległość i starano się wszędzie to podkreślać, nawet w architekturze, a nic bardziej do tego się nie nadawało jak styl dworku polskiego. Brukalscy jednak, jak na młodych artystów przystało, woleli podążać za trendami światowymi, a także nowatorskimi rozwiązaniami. A znali je świetnie, ponieważ byli członkami awangardowego ugrupowania modernistów Praesens, działającego przy Politechnice Warszawskiej. Znali prace Le Corbusiera, Bauhaus’u, Wchutiemas i De Stijl i właśnie na utrechckim dziele tej ostatniej grupy wzorowali się projektując swój własny dom.

  Co charakteryzuje tę pierwszą w Polsce willę awangardową?

  Po pierwsze, bo to się rzuca w oczy po podejściu do budynku, kompozycja złożona z prostych geometrycznych brył, zróżnicowanie otworów okiennych, zabawa płaszczyznami. Po drugie niezwykły na tamte czasy przeszklony, dwukondygnacyjny hol. Po trzecie króluje w niej funkcjonalizm i oszczędność przestrzeni.

  Dom Brukalskich nie jest wielką willą. Jest stworzony przez architektów, którzy starali się projektować jak najbardziej ekonomiczne i ergonomiczne mieszkania dla klasy pracującej i tak samo zaprojektowali swój dom. Mieści on garaż, pracownię i, oczywiście, mieszkanie. Mieszkanie jest  rozłożone na trzech kondygnacjach, przy czym na najwyższym piętrze część mieszkalna jest dość małych rozmiarów, za to otoczona sporym tarasem. Wnętrze jest osnute dookoła spiralnej klatki schodowej i ozdobione meblami zaprojektowanymi przez Barbarę.

  W 1937 roku Brukalscy otrzymali za swój projekt medal na Międzynarodowej Wystawie w Paryżu.

  Warto dodać, że do dziś willa ta jest uważana za jedno z najwybitniejszych osiągnięć przedwojennej awangardy.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł