Rezerwatowa hodowla konika polskiego w leśnictwie Sokole w gminie Przecław

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  1995 rok

  Konik polski to rasa pochodząca od dzikich tarpanów, żyjących na terenach Polski do końca XVII wieku. Są niewysokie (w kłębie 130-135 cm), myszato ubarwione, z ciemną pręgą biegnąca przez grzbiet, mają krótką stojącą grzywę. Szczególne zalety koników polskich to: dobre zdrowie, płodność, niewybredność pokarmowa, odporność, zaradność w trudnych sytuacjach, zdolności adaptacyjne, kompensacja wzrostu, a przy tym wytrwałość, łagodność i pojętność.

  Koniki polskie w leśnictwie Sokole, nadleśnictwie Tuszyma żyją w kilkuhektarowej zagrodzie z łąką i lasem oraz dostępem do strumienia, co stwarza im niemal naturalne warunki bytowe.

  Prawdopodobnie zostały udomowione w 1780 roku w zwierzyńcu hrabiów Zamoyskich koło Biłgoraja. Niewykluczone, że pochodzą od tarpana, wymarłego gatunku dzikiego konia, którego można było spotkać w lasach Europy. Nazwę konik polski nadał im profesor Tadeusz Vetulani i wysunął hipotezę o istnieniu odmiany leśnej tarpana. Konik polski służył ludziom jako dobry koń roboczy w niedużych gospodarstwach rolnych i sadowniczych. Jako wytrwały i niezawodny koń często używany był też w transporcie.

  Obecnie w zagrodzie żyje 6 koni, w tym 5 klaczy i jeden ogier wałach. Koniki polskie z Tuszymy cieszą się ogromną popularnością i mają swoich fanów. Jak wyliczyli leśnicy, rocznie zagrodę odwiedza aż kilkanaście tysięcy osób. Niestety bezmyślność odwiedzających doprowadziła do ostrego zatrucia w stadzie w 2020 roku, na szczęście doskonała opieka weterynaryjna przywróciła tabun do zdrowia. Koniki polskie są bardzo łakome i niemal wszystkożerne, a turyści, pomimo informacji o zakazie dokarmiania, nie zawsze stosują się do treści prośby i zagrażają hodowli.

  Województwo: Podkarpackie

  Gmina: Przecław