Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    1812 rok.

    Cmentarz parafialny w Przecławiu składa się z dwóch części: starego cmentarza i nowego. W starszej części utworzone zostało lapidarium, czyli miejsce przechowywania i prezentowania rzeźb, nagrobków, pomników, pochodzących z najstarszych czasów istnienia cmentarza. Przecławskie lapidarium zawiera niezwykle wiele elementów sztuki sepulkralnej, zebranych z obu terenów cmentarza parafialnego w Przecławiu. Są to, krzyże żeliwne, kamienne nagrobki, większość z inskrypcjami i pomniki z epitafiami. Pierwsza część lapidarium znajduje się tuż przy bramie, prowadzącej na cmentarz, druga zaś w środkowej części starego cmentarza. Projekt, inwentaryzację elementów i ostateczny kształt zawdzięcza lapidarium pracy członków Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Rędziny”.

    Cmentarz parafialny w Przecławiu został założony prawdopodobnie w roku 1812 za bytności proboszcza Józefa Szelickiego, który zarządzał parafią przez 48 lat (1772-1820). Wcześniej grzebano zmarłych wokół kościoła parafialnego. Na obecnym cmentarzu spoczywa wielu znanych i zasłużonych dla Przecławia i jego okolic ludzi. Złożono tu prochy między innymi:

    • Wiktora Władysława Puszczyńskiego –malarza, uczestnika Powstania Styczniowego, który wraz z grupą reemigrantów znalazł schronienie u Reyów w Przecławiu. Jego dzieła odnaleźć można w Przecławiu, Rzochowie, Zgórsku k. Mielca, Gosprzydowej k. Brzeska, Kolbuszowej, Sędziszowie Małopolskim i Majdanie Królewskim. Artysta dzieli pomnik-grób ze swoją żoną, która zmarła dwa lata wcześniej.
    • Adama Sadowskiego – burmistrza  Przecławia, który w roku 1905 usytuował na środku plant postument z figurą świętego Jana Nepomucena i tablicę pamiątkową.
    • Prof. Alfreda Langera – artysty operowego, śpiewaka Opery Berlińskiej, profesora muzyki w Warszawie, później zamieszkałego w Przecławiu w rodzinnej miejscowości żony Adeli z Kopaczów, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. W okresie okupacji uratował mieszkańców Przecławia od egzekucji hitlerowskiej.
    • Władysława Żątowskiego – który, w czasie wojny pracował jako leśniczy pod nadzorem niemieckim na terenach niemieckiego poligonu w Bliźnie. Utrzymywał kontakt z ruchem oporu, pomagał więźniom z obozu pracy w Pustkowie. Zbierał informacje związane z wyrzutniami rakiet V2, które później zostały przekazane do Londynu.
    • Franciszka Bühna- nadporucznika obrony krajowej, długoletniego poczmistrza i burmistrza w Przecławiu, twórcy Ochotniczej Straży Pożarnej w naszej miejscowości.
    • Edwarda Kozaka- oficera wojska polskiego, przedwojennego wójta gminy Przecław, budowniczego żelaznego mostu na Wisłoce.
    • Janiny Seylhuber-Jaroszowej- która, była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Przecławiu w okresie II wojny światowej oraz w okresie powojennym. Prowadziła tajne nauczanie, współpracowała z Armią Krajową a także założyła chór w Przecławiu.
    • Marii Wątróbskiej- która prowadziła badania nad historią i dziejami Przecławia.

    Pochowani są tu także członkowie rodziny Reyów: Władysław hr.Rey (1818-1887), Kazimierz hr. Rey (1877-1901)-syn Mieczysława hr. Reya.

    Na przecławskiej nekropolii spoczywają również przecławscy proboszczowie:

    • Ks. Benedykt Konrad Bartosiewicz-proboszcz w latach 1820-1831.
    • Ks. Erazm Piotrowski-proboszcz w latach 1843 -1881. Około roku 1880 rozebrał stary gotycki kościół, który zaczął pękać i rozpoczął budowę obecnego kościoła w nurcie neogotyku, który został konsekrowany w 1886 roku.
    • Ks. Andrzej Jaroch-proboszcz w latach 1917-1930.
    • Ks. Marcin Rojek-proboszcz w latach 1931-1936.
    • Ks. Karol Zając-proboszcz w latach 1937-1967.

    Uwagę zwracają pomniki nagrobne z przełomu XIX i XX wieku oraz starsze np. nagrobek ks. Benedykta Konrada Bartosiewicza stylizowany, w formie barokowej pasyjki. Ustawiono go na grobie proboszcza po roku 1831. Innym ciekawym przykładem rzeźby nagrobnej jest ceramiczny anioł (geniusz śmierci z charakterystyczną świecą nakrytą całunem-symbolem śmierci) na grobie Rozalii Królickiej. Wyjątkowo ciekawe są też dwa ocalałe nagrobki kamieniarzy krakowskich Fabiana Hochstima i Edwarda Stehlika. Unikatowy jest także grobowiec rodziny Partaczów, wykonany w formie neogotyckiej kapliczki przez M. Swóła w Mielcu na początku XX wieku. Znajduje się on na początku nowej części cmentarza. Najstarsze groby na tutejszym cmentarzu pochodzą z 1897 roku.

    Województwo: podkarpackie

    Gmina: Przecław

    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.
    Cmentarz parafialny i lapidarium w Przecławiu.