Pole Mokotowskie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Park im. Józefa Piłsudskiego, to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku mieszkanek i mieszkańców stolicy. Określnie Pole Mokotowskie, kryje w sobie dwie istotne pułapki. Wbrew nazwie, tylko, ten trzeci, najmniejszy fragment (wzdłuż ulicy Rastafińskich) należy do Mokotowa. Największy, to już Ochota (ok. 71%), natomiast teren na wschód od al. Niepodległości włączony jest do Śródmieścia. Druga, to kwestia użycia liczby, jedyna i poprawna forma, to Pole. Osoby, które nie znają historii, używają liczby mnogiej, bo przecież są dwa, rozdzielone szeroką arterią. Do 1916 roku, były to tereny podmiejskie.

  W 1818 urządzono Mokotowskie Pole Wojenne, na placu musztry ćwiczyła wówczas kawaleria. Południowa granica obecnego parku dochodziła do drogi, która z czasem przekształciła się w ulicę Rakowiecką. Więcej przeczytamy tutaj.

  Trudno dzisiaj, ze względu na podział administracyjny, przypisać wydarzenie, czy obiekty funkcjonujące na Polu, do dzielnic, do których obecnie należy. A działo się tu bardzo dużo. Początki polskiego lotnictwa, i wojskowego, i cywilnego, słynny tor wyścigów konnych. Właśnie, tutaj kończyły się 17 maja 1935 warszawskie uroczystości żałobne marszałka Józefa Piłsudskiego. Ciekawostka, tablica upamiętniająca, te uroczystości, a odsłonięta przez UD Ochota w 2006 roku, zawiera napis Pola Mokotowskie..