Mały Niedźwiedź

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Podobnie, jak inne granitowe figury kultowe związane z celtyckimi lub słowiańskimi wierzeniami solarnymi, znaleziono w okolicy masywu Ślęży ,,Mniejszy Niedźwiedź” ma ponad 2 000 lat. Obecnie można zobaczyć figurę kierując się na górę czerwonym szlakiem prowadzącym od Sobótki, aż na szczyt Ślęży, trasa ta jest nazywana Drogą Ślężan.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=ma%C5%82y+nied%C5%BAwied%C5%BA+sleza&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvLZnuS3UuFwxciFe4HJJZ8K8J9mkA:1639933977869&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwi_stKRrvD0AhUplIsKHd6VBLIQ_AUoAXoECAIQAw&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=IxnEoMlneRxWwM

  Przed dotarciem na szczyt natrafimy na drewniane zadaszenie, pod którym to można zobaczyć ustawioną tutaj figurę niedźwiedzia oraz panny czy też postaci z rybą. Ustawiona tutaj figura niedźwiedzia jest mniej okazała i nie tak rozpoznawalna, jak ta stojąca na szczycie. Nosi ona znaczne ślady erozji, fiurze brakuje też przednich łap. Odnowienie jej wymagałoby dokonania licznych rekonstrukcji (by ponownie ustawić ją w pozycji pierwotnej). Prawdopodobnie obydwie figury niedźwiedzi stanowiły niegdyś ,,parę” być może wspólnie pełniły funkcje religijną.  

  Szlak, przy którym stoi Niedźwiedź i Panna stanowi jednej z najbardziej uczęszczanych i przez turystów chcących obejrzeć panoramę Dolnego Śląska ze szczytu Ślęży.