Mural „Nasze dziedzictwo – Niepodległa owocem marzeń i walki Przodków” w Cielętach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Na ścianie szczytowej Szkoły Filialnej w Cielętach powstał mural patriotyczny pod tytułem

  Nasze dziedzictwo – Niepodległa owocem marzeń i walki przodków”.

  Na realizację projektu Fundacja Brama Epok pozyskała środki z Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach konkursu „Mur, ale historia Wojska Polskiego”. W całej Polsce powstało około 70 takich murali. Ten z Cieląt dotyczy Bitwy z 1920 roku, która rozegrała się między innymi na tutejszych polach. To już trzeci projekt Fundacji mający na celu upamiętnienie tych wydarzeń. Fundacja Brama Epok pozyskała także środki z programu Niepodległa na cykl działań edukacyjnych, o których informacje pojawią się w najbliższym czasie w mediach społecznościowych i na stronach internetowych Fundacji i Partnerów Projektu.

  Partnerami projektu byli:

  1. Szkoła Podstawowa w Gortatowie z siedzibą w Szczuce, wraz z Dyrektorem Zenonem Matuszewskim oraz Panią Marylą Wolentarską i Pracownikami Szkoły Filialnej.

  2. Urząd Gminy Brodnica, wraz z Wójtem Adamem Zalewskim.

  Oficjalne uroczystości odsłonięcia muralu, wraz z działaniami edukacyjnymi, miały miejsce 17.09.2021.

  Kilka słów na temat realizacji:

  Stojąc frontem – lewa strona muralu to nasza teraźniejszość. W namalowanych oknach przedszkola widać również przyszłość dzieci, a także ich obecne zabawki. Drzewo – jabłoń – jest łącznikiem z prawą stroną muralu – są na niej autentyczne sylwetki, zaczerpnięte z archiwalnych zdjęć, sanitariuszka i dwóch żołnierzy z 1920 roku. Nie widać broni czy wojny, chodzi o Ich cichą obecność, tuż za rogiem naszej teraźniejszości. Żółte promienie słońca, wykonane w indywidualnym dla artysty stylu, opowiadają o jasnej przyszłości, którą mamy dzięki Przodkom. Niepodległość jest owocem ich walki i marzeń.

  Przed muralem jest przestrzeń, aby ustawiły się tam obecnie uczące się w szkole dzieci – cienie dzieci na muralu będą  uzupełnieniem tej sceny.

  Wykonawcą jest Maciej Bukowski, pochodzący z Chełmna artysta, malarz, muralista, projektant graficzny oraz edukator. Urodzony w 1986 roku w Chełmży od pierwszych lat swojego życia wykazywał duże zainteresowanie różnymi formami sztuki. Pochłonięty popularną w latach 90. kulturą hip-hopową zaczął tworzyć ilustracje na ścianach, deskorolkach i ubraniach. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczał na Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku historia. W 2014 przeprowadził się do Andaluzji na południu Hiszpanii, gdzie jego pasja malarska nabrała innego wymiaru.

  Od tego czasu, regularnie spędzając letnie okresy w Polsce, razem z uznanym polskim ilustratorem wielkoformatowym Andrzejem Poprostu wzięli udział w wielu projektach artystycznych, a ich murale zaczęły być częścią polskiego krajobrazu.

  Nabierając coraz większego doświadczenia artystycznego, od 2017 roku Artlion zaczyna prowadzić także warsztaty artystyczne z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi. W czerwcu 2018 roku wziął udział w wystawie zbiorowej „Młodzi i zainspirowani” w galerii BCS w Bydgoszczy.

  Od 2019 roku jest rozpoznawalnym artystą nie tylko w Polsce lecz również w południowej Hiszpanii oraz na Gibraltarze. Jego prace można znaleźć w wielu miejscach w tych częściach Europy. Nie tylko w prywatnych domach oraz apartamentach, także w gibraltarskim ratuszu. Artysta dalej kontynuuję swoją artystyczną drogę i jest zaangażowany w kilka projektów w Polsce oraz zagranicą. Na początku 2021 roku w ArtShopie w Toruniu odbyła się pierwsza autorska wystawa malarstwa i rysunku Artliona. Współpracuje z polskimi markami streetwear, muzykami różnych gatunków z całego świata, fotografami oraz artystami wizualnymi.

  Wskazówki dojazdu: Szkoła Filialna w Cielętach, Cielęta 15, 87 – 300 Cielęta, Fot. K. Pokrętowski