Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja w Cielętach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Fot. M. Zapalska

  Kościół pw. św. Mikołaja budowany na styl gotycki orientowany, murowany z kamienia polnego. Dwie górne kondygnacje wieży i szczyty wzniesiono z czerwonej cegły.

  Obiekt został częściowo otynkowany. Korpus założony na planie prostokąta z kwadratową, trójkondygnacyjną wieżą od zachodu i zakrystią przy północno-wschodnim narożniku. Otwory okienne zamknięte półkoliście, ujęte zostały w opaski z kluczami. Szczyt wschodni dwustrefowy, oddzielony jest odsadzką. W dolnej części zamurowane okno, w górnej części trójlistne podziały wertykalne wyznaczają pięć ostrołukowych blend zwieńczonych sterczyną.

  Wieża w pierwszej kondygnacji jest kamienna z ostrołukowym portalem. Wyższe kondygnacje wieży posiadają dekoracje ze zdwojonych blend ostrołukowych (1 piętro) i zamkniętym łukiem odcinkowym (2 piętro). Szczyt zachodni wtopiony jest w wieżę, z ostrołukowymi blendami i ustawionymi pod kątem narożnymi sterczynami. Wnętrze kościoła salowe, trójprzęsłowe o zaokrąglonych narożach wschodnich nakryte jest stropem płaskim.

  Wejście do zakrystii zamknięto odcinkowo z uskokiem, a wejście pod wieżę ostrołukowo. Chór muzyczny murowany w XVIII wieku, podsklepiony łukiem krzyżowo-żebrowym. Korpus kościoła kryty dachem dwuspadowym, wieża dachem namiotowym z chorągiewką z datą „1701” i literami „WMCC” oraz herbem (dachówka ceramiczna).

  Wyposażenie kościoła

  • ołtarz główny
  • dwa ołtarze boczne otynkowane w 1962 roku

  W lewym ołtarzu bocznym umieszczony jest obraz „Zwiastowanie” z pierwszej połowy XVIII wieku, podobnie jak mensa oraz obraz św. Mikołaja w prawym ołtarzu bocznym. Rokokowa ambona i chrzcielnica pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Granitowa kropielnica zapewne średniowieczna.

  Zabytkowe przedmioty

  • XIX-wieczny feretron
  • owalny obraz św. Jana Chrzciciela z XVIII wieku
  • promienista monstrancja eucharystyczna, rokokowa z klasycystyczną stopą z drugiej połowy XVIII wieku dwie rokokowe latarnie procesyjne z drugiej połowy XVIII wieku
  • sześć XVIII-wiecznych cynkowych lichtarzy

  Źródło: pl.wikipedia.org