Ratusz miejski w Nowogardzie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Zbudowany został w 1911 roku według projektu mistrza budowlanego Berga. Jest to masywna, ceglana otynkowana budowla usytuowana w południowej pierzei dawnego rynku. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny przykryty dachem mansardowym z wieżyczką zegarową. Wejście od strony rynku ujęte jest dwoma półkolumnami. Bryła ratusza nawiązuje do stylu barokowego, natomiast podziały elewacji i detal architektoniczny ukształtowano w stylistyce modernistycznej z elementami Art Deco.

  Stanął na miejscu domu mieszczańskiego, bowiem wcześniej siedziba rady miejskiej znajdowała się pośrodku rynku. Po obu stronach wejścia w przyziemiu znajdują się dwa wielkie odcinkowe okna doświetlające wnętrza piwnic, wyżej dwa okna prostokątne, a na poziomie I piętra 6 okien, pod którymi wykonane są w tynku fryzy. We wnętrzu zwracają uwagę przestronne, sklepione krzyżowo piwnice.

  O pierwszym ratuszu w Nowogardzie źródła wspominają dopiero w XVI wieku. Istniejące w części publikacji informacje o tym, że ratusz istniał tu już w XIV wieku i że był zbudowany z cegły są wynikiem błędnego odczytania słowa forum z dokumentu lokacyjnego z 1309 roku. Biorąc pod uwagę fakt słabego samorządu w okresie średniowiecza można raczej przyjąć, iż pierwsza siedziba rady miejskiej powstała w XVI stuleciu. Ratusz ten został zniszczony w 1638 roku i po odbudowie został znowu spalony w 1699 roku. W 1720 zbudowano nowy, po czym w 1790 roku rozebrano go i wybudowano ten, który przetrwał do końca XIX wieku i znany jest z ikonografii. Wszystkie budowle wzniesione były w konstrukcji ryglowej. Ostatni stojący na rynku ratusz był niewielką parterową budowlą nakrytą dachem naczółkowym. Elewacje były otynkowane. Budynek ten został rozebrany w 1895 roku, a na jego miejscu postawiony został pomnik Bismarcka. Nowy murowany z cegły ratusz przetrwał do chwili obecnej.

  Ratusz znajduje się w samym centrum Nowogardu i obecnie stanowi siedzibę władz samorządowych gminy Nowogard.

  Źródło: www.nowogard.pl

  Ratusz miejski w Nowogardzie fot. Szymon Pilipczuk
  Wejście do ratusza miejskiego w Nowogardzie. Obecnie siedziba władz samorządowych gminy Nowogard. Fot. Szymon Pilipczuk
  Ratusz miejski zlokalizowany jest w centrum Nowogardu przy pl. Wolności. Foto: Szymon Pilipczuk

  Województwo: zachodniopomorskie

  Gmina: Nowogard