Oborniki Śląskie – miasto ogród

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Początki Obornik Śląski datuje się na ok. 1300 r. Wtedy powstała wieś na prawie magdeburskim.  Z 1305 r. pochodzi pierwsza  pisemna wzmianka o Obornikach i dotyczy nałożenia na wieś zwaną Obora dziesięciny dla wrocławskiego biskupa. Nazwa miejscowości zmieniała się na przestrzeni kilku wieków: Obora, Obornik, Obirnig, Obernigk, Oborniki.  W historii Obornik Śląskich szczególne miejsce zajmuje rodzina Schaubertów. Przedstawiciele tego rodu byli właścicielami miejscowości przez ok. 200 lat. W 1856 roku zaczęto budować nowoczesne uzdrowisko.  Ówczesny właściciel  Obornik, Karol Wolfgang Schaubert, podjął taką decyzje po odkryciu źródeł słabej szczawy żelaznej, a także ze względu na zasoby naturalne miejscowej przyrody.   Łagodny klimat (najcieplejszy rejon Dolnego Śląska), piękno krajobrazu, źródlane wody wyznaczyły nowy kierunek rozwoju miejscowości w II połowie XIX wieku. W ten sposób mała i nieznana miejscowość  stała się tłumnie odwiedzanym uzdrowiskiem i miejscem odpoczynku. Połączenie kolejowe z Wrocławiem w 1856 r. przysłużyło się do szybszego  rozwoju  i  powstania letniskowej funkcji miejscowości. Do  rozsławiania Obornik Śląskich przyczynił się Karol Edward Holtei, pisarz i aktor, który w pismach i wierszach z sentymentem opowiadał o krainie swojego dzieciństwa, o małej i cichej osadzie wśród lasów i gór. Oborniczanie szczycą się swoim poetą i aktorem. Jego imieniem nazwano wzgórze w pobliżu kościoła parafialnego, a także postawiono pamiątkowy obelisk. W następnych latach następuje dalszy rozwój miejscowości uzdrowiskowej. Powstają kolejne sanatoria dla pacjentów z chorobami płuc, dla chorych na cukrzycę i z dolegliwościami układu krążenia, a także  zakłady „dla chorych na nerwy  i cierpiących na melancholię”.

  W 1945 roku Oborniki Śląskie otrzymały prawa miejskie. Przeprowadzone badania wody nie wykazały  zdrowotnych, leczniczych  właściwości , dlatego zajęto się głównie leczeniem chorób płuc. Poznających turystów ziemię obornicką zainteresują przede wszystkim zabytki architektoniczne.  Przepiękne przedwojenne wille (niegdyś budynki uzdrowiskowe) nadają miejscowości uroku, w którym  warto  aktywnie odpoczywać.

  Na terenie Gminy Oborniki Śląskie panują doskonałe warunki do uprawiania turystyki specjalistycznej.

  W gminie wytyczono szlaki konne i rowerowe, omijające główne ciągi komunikacyjne. Jadąc rowerem lub wierzchem można podziwiać ciekawe krajobrazy, piękne lasy i miejscowości.

  Punktem, w którym warto rozpocząć aktywne spędzaniu czasu w mieście i w Gminie  Oborniki Śląskie są okolice dworca kolejowego.  Dla osób przyjeżdżających pociągiem i dla tych zmotoryzowanych  jest to miejsce, w którym można wybrać kierunek zwiedzania. Przy parkingu znajdują się tablice informacyjne i mapa mówiąca o tym które miejscowości są szczególnie warte zwiedzania i którym szlakiem należy się kierować by do nich dotrzeć.

  Amatorom pieszych wędrówek możemy polecić trasy zarejestrowane w systemie nizinnych szlaków Polski.

  Szlak czerwony: Trzebnica – Oborniki Śląskie – Wołów (Wr-283-c)

  Szlak zielony: Uraz – Oborniki Śląskie – Żmigród (Wr-281-z)

  Szlak niebieski archeologiczny: Uraz – Lubiąż – Wińsko (Wr-282-n)

  Szlak Żółty (im. Bronisława Turonia) Uraz – Długołęka – Czernica

  Szlak północny wokół Wrocławia (Wr-2401-y)

  Przez gminę przebiega fragment Europejskiego Szlaku Cysterskiego, który prowadzi z Portugalii (przez Hiszpanię, Francję i Niemcy) do Polski. Szlak ten ma znaczenie kulturowe, a dzięki walorom krajoznawczym na odcinku dolnośląskim łączy Lubiąż z Trzebnicą ( prowadzi przez  Rościsławice  – Oborniki Śląskie – Wilczyn).