Kościół (cerkiew) w Hostynnem

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Prawosławną cerkiew pod wezwaniem św. Jerzego i św. Jana Chrzciciela, obecnie kościół św. Jana Chrzciciela i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, wzniesiono w latach 1889-1890 według projektu Wiktora Syczugowa w stylu bizantyńsko-rosyjskim. Poświęcenia świątyni dokonał 30 września 1890 protoprezbiter Joann Goszowski.

    Wcześniej istniała w Hostynnem cerkiew wybudowana przez unitów, ale nie ma pewności czy znajdowała się w tym samym miejscu. Źródła wspominają, że drewnianą cerkiew ufundował w I połowie XVIII w. Michał Józef Sapieha.

    W okresie II w. św. cerkiew została poważnie zniszczona św. a w latach 50-tych XX w. odremontowano ją. W 1964 r. przebudowano wieże, usuwając typowe dla architektury cerkiewnej elementy. Świątynia jest murowana, na planie krzyża równoramiennego, jednonawowa, od strony południowej dobudowano zakrystię. Ołtarze są drewniane, w głównym znajduje się obraz MB Częstochowskiej i obraz Chrztu Pana Jezusa w Jordanie, w jednym ołtarzu bocznym obraz Serca Pana Jezusa, w drugim – Serca NMP.

    Przy cerkwi znajdował się cmentarz, który został zniszczony po przejęciu w 1949 r. świątyni przez kościół rzymskokatolicki. Na cmentarzu tym zachował się tylko jeden nagrobek prawosławnego duchownego z 1885. Drugi cmentarz założony po 1875 r. użytkowano do końca II w. św., w 1979 r. został powiększony.  

    Parafia prawosławna w latach 1919-1936  istniała nieprzerwanie, chociaż twierdzono, że w r. 1919 cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. W okresie międzywojennym w hostyńskiej parafii prawosławnej posługę duchową pełnił ks. Jan Kotorowicz – autor wspomnień z bieżeństwa pt. „Ciernisty szlak Chełmszczyzny”.

    Edyta Repeć

    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Bartłomiej Koprowski
    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Bartłomiej Koprowski
    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Joanna Laskowska
    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Mariusz Sawa
    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Mariusz Sawa
    Kościół (cerkiew) w Hostynnem, zdjęcie: Joanna Laskowska