Stawy Echo

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Stawy Echo to jeden ze znaków rozpoznawczych Zwierzyńca.

  Zespół stawów utworzono na przełomie lat 20. i 30. XX w. na miejscu rozległych mokradeł w dorzeczu strumienia Świerszcz. Prowadzona przez Ordynację Zamojską w okresie okupacji hitlerowskiej rozbudowa stawów dawała zatrudnienie i ochronę pracującym tu ludziom przed wywiezieniem do pracy do Niemiec. Budowane były z myślą o hodowli ryb, ale podstało tak urocze i piękne miejsce, że Ordynat i jego pracownicy postanowili wykorzystać je do rekreacji. Stawy Echo z roku na rok zyskiwały coraz więcej miłośników i amatorów wypoczynku nad wodą. W latach 70. i 80. XX w. działała tu wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, pływały tu też małe jachty i żaglówki…

  Stawy zasilane są wodami śródleśnego strumienia Świerszcz, który wypływa z torfowiska Międzyrzeki – obszaru objętego ochroną ścisłą. Stawy nie są głębokie, głębokość zbiorników jest niewielka i wynosi od 0,5 m do ok. 1,5 m. Stawy są napełniane wczesną wiosną, a na przełomie października i listopada woda jest spuszczana.

  Malownicze położone w płaskiej, rozległej dolinie Świerszcza, wśród lasów, u stóp wydmy sprawia, że Stawy Echo są atrakcyjne pod względem krajobrazowym oraz rekreacyjnym. W okresie letnim, wakacyjnym przyciągają tysiące turystów.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł