Promenada im. Wisławy Szymborskiej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Wybudowana w latach 2010-2021

  Promenada im. Wisławy Szymborskiej jest popularną, około 3 kilometrową trasą pieszo-rowerową dla mieszkańców i turystów nad Jeziorem Kórnickim. Łączy zabytki Bnina z Zamkiem, Arboretum, centrum Kórnika i obiektami sportowo-rekreacyjnymi na Błoniach. Pozwala w pełni korzystać z walorów krajobrazowych tego terenu. W połączeniu z trasą przez las Zwierzyniec daje możliwość okrążenia jeziora.

  Pomysły udostępnienia brzegów Jeziora Kórnickiego ogółowi mieszkańców Kórnika i turystom pojawiły się w pierwszej połowie XX wieku. Planowano przedłużenie uliczek wiodących z rynku i ul. Poznańskiej w kierunku akwenu oraz zbudowanie przystani i hali na palach z bufetem. W 1947 roku sporządzono plany ścieżki wzdłuż jeziora.

  Pierwszy etap promenady o długości ok. 1,5 km, do ul. Jeziornej w Kórniku-Bninie, przez Prowent do Zamku powstał jednak dopiero w 2010 roku. Inwestycję połączono z zadaniem o nazwie Budowa ścieżki turystyczno-edukacyjnej „Drzewa Świata” w Arboretum i otrzymano wsparcie finansowe w ramach Funduszu Rozwoju Regionalnego. W 2012 roku promenadę nazwano imieniem urodzonej na Prowencie Wisławy Szymborskiej. Etap drugi, obejmujący brzeg na wysokości placu Niepodległości, o długości 600 m, na który złożyły się: ścieżka pieszo-rowerowa, punkty widokowe, molo, pomosty i dwupoziomowa platforma widokowa z przyległą pływającą fontanną, zrealizowany został w 2015 roku. W latach 2018-2020 budowane były kolejne odcinki, dzięki którym trasa spacerowa kórniczan i turystów wydłużyła się o ponad 600 m. W 2021 roku oddano do użytku kolejny odcinek i okazałą kładkę nad jeziorem, łączącą jego brzegi, dzięki czemu można nie opuszczając promenady dotrzeć z miasta do ośrodka sportowego i plaży na Błoniach.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł