Trójpański Kamień w Górach Suchych

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Zabytkowy Trójpańśki Kamień można znaleźć na polsko-czeskiej granicy. Można dostać się do niego graniczną trasą, prowadzącą od parkingu pod lasem w Głuszycy Górnej (ul. Graniczna). Trasa biegnie w dalszej części szczytowymi partiami Gór Suchych, co gwarantuje piękne panoramy zarówno polskiej, jak i czeskiej strony. Malownicza trasa piesza i rowerowa MTB) doprowadza nas na zachodnie zbocze Leszczyńca (736 m n.p.m.).

  fot. Trójpański Kamień
  Trójpański Kamień

  Stoi tam słup jest wykonany z piaskowca, który niestety ulega stosunkowo mocnej erozji. Postawiono go tam w 1732 roku na styku granic Czech, Śląska i Hrabstwa Kłodzkiego.

  Na bokach kamienia są zatarte już herby i inicjały właścicieli dóbr: MGVH (Max Graf von Hochberg) – hrabia von Hochberg z Książa, JBVS (Joseph Baron von Stiellfried) – baron von Stiellfried z Nowej Rudy oraz OAB (Otmar Abbas Braunensis) – Otmar Zinke, opat benedyktyński z Broumowa. Na słupie znajdują się również późniejsze oznaczenia, np. znak triangulacyjny. Kamienny obelisk o wysokości ok. 2 m ma przekrój trójkątny.

  rys. Trójpański Kamień
  Trójpański Kamień – herby

  Trójpański Kamień jest już w dość złym stanie technicznym, mocno zniszczony, a umieszczone herby i napisy są w większości nieczytelne. Mimo to warto się tam wybrać i zobaczyć ten unikatowy zabytek, by przy okazji podziwiać niezwykłą przyrodę Gór Suchych, Gór Sowich, widocznych stąd Gór Stołowych i czeskich Ścian Broumova.

  fot. Trójpański Kamień
  Trójpański Kamień