Rezerwat przyrody „Jodły Karnieszewickie”

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Karnieszewice to wieś, która pomimo swoich przyrodniczych walorów oraz bycia częścią  trasy turystycznej „Sianowska Kraina w Kratkę”, jest mało lub całkowicie nieznana.

  Jedną z dwóch głównych atrakcji tego obszaru, dla fanów spędzania czasu na łonie natury jest rezerwat przyrody „Jodły Karnieszwickie”, znajdujący się ok. 2 km na południowy – wschód od Karnieszewic, po południowej stronie drogi krajowej nr na trasie Koszalin- Słupsk.

  To założenie leśne swój unikatowy charakter zawdzięcza monumentalnych rozmiarów jodłom pospolitym, od których z resztą bierze swoją nazwę. W rezerwacie poza tymi prawdziwymi gigantami, z których ponad 400 egzemplarzy posiada pierśnicę w przedziale 45-65 cm, a kilkanaście szczyci się pierśnicą aż 100 centymetrową, znaleźć można również bioróżnorodność gatunkową objawiającą się 230 gatunkami flory, oraz 74 gatunkami fauny.

  Jodły będące głównym obiektem ochrony na tym obszarze, pochodzą ze sztucznych nasadzeń wykonanych w połowie XIXw., a ich pierwotnym towarzystwem były sosny, świerki i buki. Obecnie teren o powierzchni 36,81ha, od 1978 r. pełni funkcję rezerwatu przyrody.

  „Jodły Karnieszewickie” to idealna destynacja dla spacerowiczów, turystów, miłośników wycieczek rowerowych i grzybiarzy.

   fot. Jerzy Klonowski
   fot. Jerzy Klonowski

  Województwo:   zachodniopomorskie  

  Gmina:    Sianów