Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Ośrodek „Pogranicze- sztuk, kultur, narodów” powstał w roku 1991.

    Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

    Ośrodek prowadzący działalność kulturalną i edukacyjną ściśle współpracuje z Fundacją Pogranicze powołaną do życia w roku 1990. Pogranicze jest niezależną organizacją pozarządową, w całości poświęconą propagowaniu etosu pogranicza i budowaniu mostów pomiędzy ludźmi różnych religii.

    Na mocy „Umowy w sprawie wspólnego prowadzenia i finansowania działalności Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”, podpisanej przez Marszałka Województwa i Ministra Kultury w 2000 roku, Ośrodek jest obecnie instytucją finansowaną wspólnie przez Województwo Podlaskie i Ministerstwo Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

    Opis kontekstów historycznych

    Od początku swego istnienia Ośrodek uzyskał także bardzo istotne wsparcie ze strony władz miasta Sejny, co się wyraziło m.in. w przekazaniu jego pracownikom mieszkań komunalnych czy budynków w użytkowanie.

    Swoją działalność Ośrodek prowadzi w trzech budynkach, którymi są: Dom Pogranicza, Dawna Jesziwa i Biała Synagoga w Sejnach i od 2011 roku w Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

    Pracownie Ośrodka, w których toczy się ciągła, codzienna praca: Pracownia Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza, Pracownia Edukacji Regionalnej, Pracownia Kronik Sejneńskich, Pracownia Animacji Filmowej, Pracownia Tkania, Pracownia Muzyczna, Pracownia Muzyki Klasycznej, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Pracownia Muzyki Miejsca, Pracownia Opowieści i Słowa, Pracownia Przyrodnicza, Pracownia Spiżarni Krasnogrudzkiej, Pracownia Gucia Zaczarowanego, Pracownia Głębokiej Pieśni, Pracownia Nowych Mediów, Pracownia Sztuki, Pracownia Silva Rerum, Pracownia Współpracy z Dorosłymi i Seniorami, Pracownia Wystawiennicza, Wydawnicywo Pogranicze, Pracownia Dokumentacji, Galeria „Biała Synagoga”, Galeria Domu Pogranicza, Galeria w Dawnej Jesziwie, i Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa.

    Zespoły twórcze, pracujące przy Ośrodku: Teatr Sejneński, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Teatr Dziecięcy, Chór Sąsiedzi, zespół redakcyjny Almanachu Sejneńskiego.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł