Kościół poewangelicki z wieżą widokową w Jedlinie-Zdroju

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół poewangelicki z wieżą widokową w Jedlinie-Zdroju jeszcze do niedawna był ruiną, dzisiaj jest jedną z piękniejszych budowli, która oprócz celów sakralnych służy też turystom jako punkt widokowy.

  fot. Kościół poewangelicki
  Kościół poewangelicki

  Dziewiętnaście lat trwała przebudowa wieży widokowej. Odbudowa kościoła również dobiegła już końca, na wykończenie czeka jeszcze ołtarz. Obiekt obecnie należy do rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej.

  Wyremontowany kościół zyskał dodatkowe przeznaczenie, a mianowicie będzie służył celom edukacyjnym, kulturalnym i celom promocyjnym regionu np. organizacji koncertów, wernisaży, wystaw. Niewątpliwie panorama Jedliny-Zdroju widoczna z wieży widokowej stanowi już ciekawą atrakcję na mapie turystycznej Jedliny-Zdroju. Wieża ma wysokość 45 metrów.

  fot. Kościół poewangelicki
  Kościół poewangelicki

  Jest to budowla murowana wzniesiona w latach 1861-1863. Została zbudowana w stylu architektury berlińskiej, która była inspirowana włoską architekturą romańską. Wnętrze świątyni jest inspirowane wnętrzami bazylik starochrześcijańskich. Autor projektu kościoła jest nieznany. W pracach budowlanych uczestniczyli wałbrzyscy budowniczowie bracia Silber oraz wałbrzyski cieśla Mayer. Carl Krister, właściciel Jedlinki oraz uzdrowiska przeznaczył na wybudowanie świątyni 5000 talarów w złocie, a jego żona Teresa Krister ufundowała zegar kościelny.

  Po 1945 roku liczba członków gminy ewangelickiej w Jedlinie-Zdroju gwałtownie się zmniejszała. 9 maja 1976 roku w świątyni odprawione zostało ostatnie nabożeństwo. 12 lipca 2001 roku Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP przekazał kościół w formie darowizny rzymskokatolickiej parafii Trójcy Świętej.

  fot. Kartka pocztowa z 1860 r.
  Kartka pocztowa z 1860 r.
  fot. Kościół poewangelicki
  Kościół poewangelicki
  fot. Kościół poewangelicki
  Wnętrze kościoła poewangelickiego po remoncie
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł