Warnołęka

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  okres średniowiecza

  Warnołęka – widok ogólny. Autorstwa Mateusz War. – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6580869

  Wieś położona jest w malowniczym miejscu na Równinie Polickiej nad Zalewem Szczecińskim. Przebiega przez nią droga Police-Trzebież-Nowe Warpno zapewniająca wygodny dojazd. Od północy graniczy z łąkami zalewowymi i Zatoką Warnołęcką o brzegu usianym dzikimi plażami. Od południa wtula się w Puszczę Wkrzańską. Gospodarstwa agroturystyczne zapewniają gościnę, dlatego jest to doskonałe miejsce na rodzinne wczasy.

  Interesującymi obiektami są ryglowy kościół zbudowany prawdopodobnie w XVIII w oraz ukryty w lesie stary cmentarz, świadek minionych dziejów. Kościół usytuowano na niewielkim wzgórzu usypanym na uboczu wsi pośród łąk. Do cmentarza prowadzi leśna droga, która prawdopodobnie wiodła do osady leżącej w obrębie niegdysiejszej gminy Wahrlang. Jej początek znajduje się za drugim domem patrząc od strony Brzózek. We wsi stoi także nadal wiele domów z przełomu XIX i XX w, co tworzy jej sielski klimat.

  Ryglowy kościół w Warnołęce. Fot. Barbara Sowińska-Adamczyk

  W okresie średniowiecza Warnołęka należała do klasztoru szczecińskich cysterek, które opiekowały się miejscowym kościołem. W 1535 r. stał się on filią parafii w Nowym Warpnie. W połowie XIX w. obszar warnołęski funkcjonował jako odrębna gmina. Był tu obwód policyjny oraz Urzędu Stanu Cywilnego. W skład gminy wchodziła sama wieś Wahrlang, leśniczówka Moorbrugge (obecne Mszczuje) oraz zapomniany dziś majątek Steinbringshoff i nieistniejąca już osada Friedrichshoff. Po tych czasach pozostały nagrobki i mauzolea na starym cmentarzu usytuowanym przy leśnej drodze. Dużo starszy cmentarz znajdował się na przykościelnym terenie, jednak nie pozostały po nim ślady. Jedyna znajdująca się tam mogiła pochodzi z czasów II wojny światowej.

  Po zakończeniu wojny w 1945 r. niezniszczoną wieś zajęły wojska radzieckie. Następnie oddano ją polskiej administracji. Wkrótce pojawiły się pierwsze rodziny osadnicze przesiedlane tu ze wschodnich granic. Zajmowały się one głównie rolnictwem i leśnictwem, w obcych domach tworząc na nowo swoją ojczyznę.

  Fot. Anna Twarowska
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł