Kościół p/w św. Huberta w Nowym Warpnie-Karsznie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  nieznany

  Nawę tego niewielkiego kościołazbudowano techniką ryglową na planie prostokąta. Drewniany szkielet tworzy kwadratowe fachy wypełnione cegłami i otynkowane na biało. Ściany osadzono na ceglanej podmurówce i kamiennych fundamentach. Po północnej i południowej stronie wstawiono po dwa prostokątne okna. Wejście umiejscowiono po stronie zachodniej; portalowe, ostrołukowe drzwi i przedsionek znajdują się w ceglanej, dwukondygnacyjnej wieży neogotyckiej dobudowanej w XIX w. Jest ona zwieńczona czterema sterczynami i ośmiobocznym, ostrosłupowym ryglowym hełmem. Po stronie wschodniej znajduje się nieco węższa, wydzielona część prezbiterium.

  Wyposażenie wnętrza jest współczesne, zaprojektowane w stylu myśliwskim. Proste ławy z przeciętych pni, poroża na ścianach, drewniane świeczniki oraz unikatowy ołtarz o podstawie z rosochatego pnia tworzą niepowtarzalną atmosferę. Wystrój podkreślają surowe, białe ściany i kamienna posadzka. W jego wykonanie zaangażowali się mieszkańcy i artyści przebywający na plenerach w pobliskim pałacu. Dębowy ołtarz został wyrzeźbiony przez Grzegorza Torbe z Nowego Warpna i jego córkę Marię. Po prawej stronie ołtarza ustawiono figurę Chrystusa Frasobliwego dłuta Mieczysława Gołucha z Makowa Podhalańskiego. W prawym rogu nawy znajduje się rzeźba autorstwa Władysława Mizielińskiego z Karszna, przedstawiająca św. Huberta z jeleniem.

  Wystrój ołtarza podczas obchodów dnia Św. Huberta. Fot. Helena Kowalska

  Czas powstania tego wyjątkowego kościoła nie jest znany. Sądzono, że został wybudowany w 1793 r., ponieważ taka data widnieje na chorągiewce na szczycie wieży. Dokonano jednak odkrycia, że na mapach szwedzkich wydanych przed 1709 r. w tym miejscu widnieje świątynia. Dotychczas nie udało się jednak ustalić, czy był to ten sam budynek, czy też wcześniejszy przybytek. Zagadnienie to jest zatem zagadką i wyzwaniem dla badaczy lokalnej historii.

  Budowla była świątynią protestancką do 1945 r., potem zapomniana popadła w ruinę. W 1994 r. mieszkańcy dzisiejszej nowowarpieńskiej dzielnicy, a wcześniej wsi Karszno doprowadzili do rozpoczęcia odbudowy kościoła według projektu p. Danuty Konopki. W 1998 r. został poświęcony i oddany do użytku jako kościół filialny parafii w Nowym Warpnie. Obecnie pełni funkcję sakralną i kulturalną, poza nabożeństwami odbywają się w nim także wystawy czasowe, koncerty kameralne i uroczystości myśliwskie.

  Kościół p/w św. Huberta w Karsznie. Źródło: http://www.parafianowewarpno.pl/kf%20karszno.php