Aleja Żeglarzy i promenada w Nowym Warpnie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2013

  Aleja Żeglarzy łączy nowowarpieński rynek z nabrzeżem jachtowym i wędkarskim. Jej przedłużeniem jest molo wcinające się w Zatokę Nowowarpieńską. Na odcinku między rynkiem a nabrzeżem zostały wmurowane płyty poświęcone wybitnym polskim żeglarzom. Po prawej stronie od mola znajduje się marina jachtowa, a dalej port rybacki. Można w nim nabyć świeże ryby prosto z połowu. Warto zwrócić uwagę na ogromne leszcze, będące znakiem rozpoznawczym Nowego Warpna.

  Pomnik rybaka na molu w Nowym Warpnie. Fot. Sylwia Gawerska
  Nabrzeże jachtowe. Fot. Kamila Harnatkiewicz

  Zwracając się w lewą stronę przejdziemy wzdłuż nabrzeża, przy którym można wędkować. Jest to również miejsce, w którym co roku odbywają się sierpniowe obchody Święta Leszcza. Wygodne ławki zachęcają do wypoczynku. Niezapomniany widok na Zatokę, Ptasią Wyspę oraz Półwysep Podgrodzki są natchnieniem dla rzeźbiarzy i malarzy, którzy przyjeżdżają na plenery. Ich prace zdobią Nowe Warpno. Malował tu także Hans Hartig, przedwojenny popularyzator piękna tego miejsca.

  Nabrzeże podczas sztormu. Fot. Anna Twarowska

  Nabrzeże płynnie przechodzi w promenadę spacerową, której początek wyznacza wieża widokowa. Można tu za pomocą lunet obserwować wody Zalewu Szczecińskiego oraz bytujące w trzcinowiskach ptactwo. Następny przystanek jest u szczytu cypla, gdzie umieszczono ulubioną przez dzieci obrotową naturalistyczną rzeźbę leszcza. Z tego miejsca zejście prowadzi do zabytkowego kościoła, w którym warto obejrzeć zjawiskową polichromię oraz odrestaurowany ołtarz i ambonę.

  Wieża widokowa. Fot. Kamila Harnatkiewicz
  Obrotowa rzeźba leszcza. Fot. Kamila Harnatkiewicz

  Podążając promenadą dalej obserwujemy zmianę Zatoki w Jezioro Nowowarpieńskie. Po kilkudziesięciu metrach znajdziemy stoliki do szachów i innych gier planszowych, ustawione malowniczo pod dającymi cień drzewami. Stąd widać już plażę wyposażoną w parasole, pomosty i punkty gastronomiczne. Tutaj także oglądać można niezwykle widowiskowe zachody słońca.

  Stoliki do gry w szachy, warcaby i młynek na promenadzie w Nowym Warpnie. Fot. Anna Twarowska
  Plaża przy promenadzie w Nowym Warpnie. Fot. Anna Twarowska

  Szlak wiedzie jednak jeszcze dalej, wzdłuż brzegu jeziora. Nabrzeżna roślinność jest schronieniem dla ptaków i innych zwierząt. Podczas spaceru można przysiąść na jednej z kameralnie ustawionych ławek, by pooddychać wiatrem znad wody. Punkty widokowe również zachęcają do kontemplacji przyrody. Znajdują się tam także tablice upamiętniające wielkich odkrywców. Przy końcu droga schodzi do parku i Wioski Żeglarskiej, w której można skorzystać z altan i palenisk grillowych. Na dzieci czeka ogrodzony plac zabaw.

  Oświetlona fotowoltaicznymi latarniami, monitorowana trasa jest miejscem bezpiecznym, dostosowanym dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Spacerując nią można nie tylko odpocząć, ale także okrążając miasto skorzystać z licznych przelotek umożliwiających poznanie jego uroków.

  Promenada, widok na plażę. Po lewej stronie niewidoczne na zdjęciu punkty gastronomiczne oferujące lokalne dania z ryb. Fot. Anna Twarowska

  Promenada powstawała w dwóch etapach. Pierwszy, prowadzący od Alei Żeglarzy do plaży został oddany do użytku w 2013 r. Drugi, wiodący wzdłuż brzegu jeziora do Wioski Żeglarskiej, został ukończony na początku 2015 roku.

  Została wybudowana w tradycyjnym miejscu spacerów nowowarpian i stała się atrakcją zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Kameralne punkty widokowe, ławki, stoliki do gier planszowych oraz bezpośredni dostęp do plaży i zabytków Nowego Warpna sprawiły, że stała się nieodłączną częścią jego pejzażu. Jej istotą jest to, że łączy wszystkie najistotniejsze punkty miejskiego organizmu, stanowiąc jednocześnie swoiste miejsce rekreacji i spotkań towarzyskich.