Wieża lotniska między blokami

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Znajdująca się w głębi osiedla przy ul. Wolfkego 10a (przy budynku na ul. Widawskiej 25) na Bemowie budowla była częścią dawnego lotniska Babice. Nie była to jednak wieża kontroli lotów, jak zwykło się uważać, a placówka lotniskowego meteo i centrum łączności radiowo-telefonicznej. Dziś wieża jest pusta.

  Lotnisko Babice powstało w 1916 roku, tuż po wejściu armii niemieckiej do Polski. Na polu stworzono prowizoryczny pas startowy. W 1946 roku rozpoczęto budowę lotniska wojskowego. W 1950 roku było gotowe. Miało dwa betonowe pasy, a osiem obecnych ulic Bemowa stanowiły perymetr, czyli drogę kołowania. Tak powstało Centralne Wojskowe i Rządowe Lotnisko Babice. W szczytowym okresie miało aż siedem hangarów i trzy wieże kontroli lotów. 24 lipca 1956 roku wylądował Tu-104, pierwszy samolot pasażerski z napędem turboodrzutowym, który przyleciał do Polski.

  Fot. WG

  W październiku 1956 roku w samolocie Tu-104 przyleciał Nikita Chruszczow, lider ZSRR i przewodniczący KPZR, a w 1959 roku ówczesny wiceprezydent USA Richard Nixon. W 1967 roku w Babicach lądował także Charles de Gaulle, prezydent Francji.

  Na początku lat 80. XX wieku na terenie zmniejszonego lotniska rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego Bemowo-Lotnisko. Stara wieża znalazła się pomiędzy blokami.