Kościół św. Andrzeja Apostoła w Strzegomiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  koniec XVI w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Ta modrzewiowa świątynia to unikatowy zabytek architektury sakralnej. Jest to jeden z najstarszych drewnianych kościołów tej części Polski. Zbudowany został w konstrukcji zrębowej. To jedna ze świątyń Świętokrzyskiego Szlaku Architektury Drewnianej.

  Kościół jest świątynią trójnawową. Prezbiterium zamknięte trójbocznie jest mniejsze od nawy. Od frontu i z boku naw znajdują się kruchty. Wewnątrz, w nawie głównej i prezbiterium znajduje się płaski strop, natomiast w nawach bocznych stropy ukośne. Ściany prezbiterium pokryte są renesansową boazerią z pocz. XVII w., która przedstawia motywy roślinne, tajemniczego zakonnika i tutejszy kościół. Pod boazerią znajdują się starsze polichromie, odkryte w czasie konserwacji. W skrytce za boazerią odkryto figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, mającą ok. 500 lat

  Ołtarz główny i ambona są późnorenesansowe, a dwa ołtarze boczne – barokowe. Kamienna chrzcielnica pochodzi z XVI/XVII w.

  Do zespołu kościoła należy:

  – drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowej z lat 30-tych XX w., z trzema dzwonami (jeden z nich jest gotycki z XV w.);

  – plebania – murowana, na drewnianej podmurówce, na planie prostokąta;

  – cmentarz parafialny – który funkcjonował do I poł. XIX w., był otoczony drewnianym parkanem.

  Nawa główna kościoła

  Opis kontekstów historycznych

  Najstarsze wzmianki o wsi Strzegom pochodzą z XII w., gdzie źródła wspominają Gniewomira ze Strzegomia. Nieznana jest data powstania parafii. Wiemy jednak, że była ona wymieniona w aktach Kamery Apostolskiej z 1325 r., wśród innych płacących świętopietrze. Istnieją legendy opowiadające o tym, że w pobliskich lasach często polował król Kazimierz Wielki, którzy zażyczył sobie, by tu mieć kaplicę. O pierwszym drewnianym kościele niewiele wiadomo. Drugi będący już pod wezwaniem Andrzeja Apostoła wzniesiono na początku XIII w. i istniał do końca XVI w.

  Obecny modrzewiowy kościół parafialny wzniesiono pod koniec XVI w. lub na początku XVII w. W 1595 r. bp J. Radziwiłł dokonał uroczystego poświęcenia świątyni. Jego fundatorem musiał być król, który był tutejszym kolatorem.

  Już w XVIII w. budynek był zniszczony m.in. zgnił dach i był zniszczona podłoga. Wizytujący świątynię ks. Sadowski określił kościół jako „zniszczony i upadkiem grożący”. Renowację dopiero ok. 1875 r. Kolejny remont miał miejsce w 1927 r. Korpus nawowy kościoła przedłużono o dwa przęsła, przesunięto chór i oszalowano ściany zewnętrzne.

  W latach 1965-1967 miała miejsce konserwacja stropów, a w latach 2002-2009 m.in. wymieniono więźby wieży i pokryto ją blachą miedzianą.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł