Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Warpnie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół p/w Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowym Warpnie. Fot. Anna Twarowska

  Czas powstania

  XV w.

  Kościół znajduje się na końcu nowowarpieńskiego cypla. Jednonawowy obiekt o kształcie wydłużonego prostokąta zamknięty jest od wschodu trójbocznie, a od zachodu prostą ścianą. Przylega do niej dostawiona w 1693 r. wieża obrysowana na planie zbliżonym do kwadratu. Ceglane mury posadowiono na granitowych fundamentach. Ostrołukowe okna znajdujące się między przyporami doświetlają wnętrze. Do pierwotnej świątyni salowej w XVIII w. dobudowano zakrystię.

  Na szczególną uwagę zasługują odrestaurowany barokowy ołtarz z tryptykiem przedstawiającym Ostatnią Wieczerzę, Ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie z 1704 roku oraz ambona z XVII w. z baldachimem i płaskorzeźbami ewangelistów. Z tyłu ołtarza widnieje wizerunek fundatorów. W prezbiterium znajduje się także anioł z chrzcielnicy z XVIII wieku. Po lewej stronie, patrząc od ołtarza, zobaczyć można osiemnastowieczny obraz Sądu Ostatecznego. Chór zdobi odsłonięta podczas prac konserwatorskich niezwykła polichromia. Na nim znajdują się ośmiogłosowe organy wybudowane przez Johanna Friedricha Schulze w XVIII w.

  Kamień upamiętniający wszystkich zmarłych mieszkańców Nowego Warpna. Fot. Anna Twarowska
  Tablica na kamieniu upamiętniającym mieszkańców Nowego Warpna z napisem w języku niemieckim i polskim. Fot. Anna Twarowska

  Przy kościele znajdują się dwa kamienie postawione z inicjatywy społecznej. Jeden poświęcony jest pamięci wszystkich zmarłych mieszkańców miasta; dawnych, pochowanych między innymi na terenie nieistniejącego dziś przykościelnego cmentarza oraz współczesnych. Służy on zintegrowaniu historii z teraźniejszością i jest miejscem corocznych spotkań byłych i obecnych mieszkańców. Drugi z kamieni upamiętnia św. Jana Pawła II, którego relikwie znajdują się w bocznym ołtarzu.

  Budynek nieprzerwanie pełni funkcję sakralną, lecz obecnie jest także miejscem otwartym na kulturę. Odbywają się w nim wystawy oraz koncerty chóralne i instrumentalne.

  Wnętrze kościoła: odrestaurowana empora, boczny ołtarz z relikwią św. Jana Pawła II. Fot. Anna Twarowska

  Pierwszą wzmiankę o nowowarpieńskim kościele znajdujemy w spisie posiadłości klasztoru w Uznam z 1267 r. Informację o nowowarpieńskim proboszczu Denikiusie natomiast znaleziono w dokumencie księcia Barnima I z 1271 r. Następny proboszcz warpieński, Henryk, był jednocześnie kapelanem księcia Bogusława IV, następnie Ottona I. Pokazuje to ówczesne znaczenie miasta. Budynek ulegał zniszczeniu podczas pożarów miasta w latach 1442, 1491, 1555 i 1692; kolejne odbudowy były możliwe dzięki książęcym nadaniom oraz – w okresie wojny trzydziestoletniej – fortyfikacyjnym planom szwedzkim. Według informacji z 1491 r. nowo odbudowany kościół był mniejszy od ratusza. Współczesny jego rozmiar wskazuje na to, że po kolejnych pożarach został znacznie rozbudowany.

  Obecna bryła kościoła powstała prawdopodobnie około roku 1556. W pożarze w 1692 r. zniszczona została wcześniejsza wieża i dach kościoła. Odbudowano je w 1693 r., przy czym nową wieżę w XIX w wieku przebudowano w stylu neogotyckim. Wówczas ufundowano również wyposażenie kościoła, o którym mowa wyżej.

  Po wojnie i zmianie denominacji na katolicką kościół przeszedł kilka zmian. W trakcie ostatniej renowacji zakończonej w 2020 r. odsłoniono i odrestaurowano piękną polichromię umiejscowioną na balustradzie balkonu chóru. Przywrócono również do użytku wyremontowaną ambonę i odnowiono ołtarz.

  Widok na kościół z promenady: wieża i wejście główne. W tle zabytkowy dom ryglowy. Fot. Anna Twarowska