Zapora na Jeziorze Bystrzyckim

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Jednym z cudów architektonicznych Gminy Walim jest zapora na Jeziorze Bystrzyckim, wybudowana na początku XX w. w celu uchronienia okolicznych miejscowości przed powodziami.
  Budowa Konstrukcji zapory była wykonana w latach 1911-1914. Dzisiaj obiekt jest zabytkiem techniki. U stóp zapory powstała niewielka hydroelektrownia. Sztuczne jezioro, o długości ok 3 km i średniej szerokości zaledwie 300 m, zajmuje krętą, wąską dolinę rzeki Bystrzycy, a zbiornik ma powierzchnię 500 ha i gromadzi ok 8 mln m³ wody. Zapora wodna, zbudowana z gnejsowych bloków skalnych, ma wymiary: wysokość 44 m, długość 230 m, u swej podstawy 29 metrów grubości. U góry znajduje się 10 przelewów, poniżej 4 upusty. Spiętrzona woda stworzyła jezioro Bystrzyckie, które zatopiło wieś Schlesiertal – niewielką, górniczą miejscowość, malowniczo położoną w Śląskiej Dolinie.
  Jezioro Bystrzyckie w Zagórzu Śląskim jest urozmaiceniem górzystego krajobrazu Gminy Walim. Dzięki malowniczej linii brzegowej oraz górującym nad nim Zamkiem Grodno, uznawane jest za jedno z najpiękniejszych jezior zaporowych w Sudetach. Oprócz funkcji przeciwpowodziowej i retencyjnej, którą zapewnia zabytkowa, potężna, kamienna zapora, Jezioro Bystrzyckie jest popularnym miejscem rekreacji i turystyki rodzinnej, bogatym w bazę noclegową i gastronomiczną z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Jezioro Bystrzyckie to znany i chętnie odwiedzany teren rekreacyjny.

  fot. Zapora na Jeziorze Bystrzyckim
  Zapora na Jeziorze Bystrzyckim
  fot. Zapora na Jeziorze Bystrzyckim
  Zapora na Jeziorze Bystrzyckim
  fot. Zapora na Jeziorze Bystrzyckim
  Elektrownia wodna Lubachów
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł