Reduta Wolska

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  U zbiegu ulic Wolskiej i Redutowej znajduje się zabytkowy szaniec – Reduta Wolska (zwana też Redutą 56 lub Redutą Sowińskiego). To to obiekt unikatowy.

  Reduta ta była kluczowym fortem w systemie obronnym Warszawy przez blisko półtora stulecia. Broniła bowiem drogi z zachodu przez Wolę do Warszawy. Powstała w 1831 roku, w miejscu fortyfikacji z czasów insurekcji kościuszkowskiej 1794 roku (według niektórych przekazów pierwsze umocnienia w tym miejscu istniały już w okresie potopu szwedzkiego w XVII wieku). W 1831 roku stała się głównym punktem obrony Warszawy przed nacierającymi wojskami Paskiewicza. W reducie 6 września 1831 roku zginął gen. Józef Sowiński, przekłuty rosyjskimi bagnetami.

  Po upadku powstania listopadowego Rosjanie urządzili w obrębie szańcu cmentarz prawosławny i to właśnie ocaliło redutę przed zniszczeniem. Reduta była wykorzystywana do obrony w czasie II
  wojny światowej – we wrześniu 1939 roku bronił się w niej oddział porucznika Zdzisława Pacaka Kuźmirskiego. Reduta poddała się dopiero 27 września wraz z kapitulacją Warszawy.

  Dziś z dawnych fortyfikacji pozostały resztki wałów ziemnych. Prowadząca ich koroną mocno zniszczona ścieżka ma ok. 1,5 km.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł