Muflony w Górach Sowich

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Charakterystycznym i niezwykle ciekawym gatunkiem w Górach Sowich jest muflon (ovis musimon) – przedstawiciel górskich dzikich owiec.

  Sowiogórskie muflony tworzą największą populację tego gatunku w Polsce. Najczęściej można je wypatrzyć we wschodniej części gór, zwłaszcza zimą kiedy tworzą stada dochodzące do 50 osobników.
  Na terenie Gminy Walim można je czasami zobaczyć nawet jadąc samochodem, kiedy żerują przy drogach, są jednak dość bardzo płochliwe.

  fot. Muflon
  Muflon w Górach Sowich

  Latem samice z młodymi tworzą mniejsze stada, a samce w tym czasie żyją samotnie. Samce (tryki) charakteryzują się potężnymi skręconymi rogami (tzw. ślimy) oraz tzw. siodłem, czyli białymi plamami na bokach. To bardzo sprawne zwierzę przystosowane do górskich warunków, ma bardzo dobry wzrok. Samice muflonów beczą podobnie jak owce. Samce rzadko wydają dźwięki.

  Te zwierzęta pochodzą z Korsyki i Sardynii. Sprowadzano je w różne miejsca Europy głównie w celach łowieckich już w XVIII w. W Góry Sowie pierwsze sztuki trafiły dzięki hrabiemu von Seidlitz-Sandretzky w 1902 roku. Pochodziły ze Słowackiej hodowli i początkowo trzymane były w zwierzyńcu w okolicach Bielawy. Muflony dobrze zadomowiły się w nowym środowisku i już w 1920 r. było ich 20 sztuk, w 1937 r. 250 sztuk, a obecnie w całych Górach Sowich szacuje się ich populację na ponad 600 osobników.

  fot. Muflony
  Muflony
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł