Kościół w Jaminach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Świątynia katolicka pochodzi z końca XVIII wieku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Drewniana świątynia pokryta jest blachą i oszalowana deskami. Wnętrze w kolorze naturalnego drewna. Kościół posiada trzy ołtarze. W głównym ołtarzu znajduje się obraz Trójcy Świętej, u góry obraz Matki Boskiej Szkapleżnej oraz 12 figur Świętych Apostołów. W lewym ołtarzu bocznym znajduje się obraz Matki Bożej Pocieszenia, a w ołtarzu po stronie prawej obraz św. Mateusza Apostoła i u góry św. Anny.

  Ołtarze i obrazy należą do zabytków. Zabytkami są też stacje (obrazy) Drogi Krzyżowej w formie medalionów, organy, obraz „Męczeństwo Św. Wawrzyńca”, a także kielich, puszki, ornaty, monstrancje, lichtarze, feletrony i dzwony.

  Opis kontekstów historycznych

  Nazwa Jaminy (Jamyny) wywodzi się ze grupy języków bałtyjskich, do jakich zaliczał się także jęz. pruski. Jak podają źródła historyczne, znana jest, od co najmniej 1494 roku i wywodzi się od słów joti-minti, co może oznaczać jechać i myśleć, wspominać.

  Początki osady nieodzownie związane są z obszarami puszczy, która kiedyś rozciągała się na tym terenie oraz jej mieszkańcami, którymi byli bartnicy, storoże, osocznicy, smolarze.

  Powstanie parafii datuje się na połowę wieku osiemnastego.

  Pierwszą świątynię pod wezwaniem św. Mateusza Apostołą ufundowała księżna Teodora Sapieha w 1755 roku. W 1789 roku kościół nie wiadomo z jakich przyczyn spłonął. Jeszcze tego samego roku król Stanisław August nakazał budowę świątyni, gdyż pobudowana naprędce kaplica miała kształt szopy krytej słomą. Jednak nie doszło do budowy obszerniejszej świątyni, gdyż drewno zabrano na budowę kościoła w Suchowoli w cesarstwie rosyjskim. Dopiero w latach 40. XIX wieku stanął obecny kościół drewniany, przewieziony kosztem parafian, z pobliskiego Augustowa (wybudowany w roku 1780).

  W 1852 zbudowano organy. Kościół w ciągu następnych lat zyskiwał wspanialszy wygląd i bogatsze wyposażenie.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł