Kościół p.w. św. Kajetana w Orłowie Murowanym

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Położony na wzgórzu, w malowniczej scenerii, zabytkowy rzymskokatolicki parafialny kościół w Orłowie Murowanym zachwyca swoją niezwykłą bryłą i jasną barwą materiału, który użyto do budowy (opoka kredowa). Neoromańska, trzynawowa świątynia została wzniesiona w latach 1923 – 1929. Po bokach półkoliście zakończonego prezbiterium znajduje się zakrystia i kaplica. Wnętrze jest jasne, przestronne, urządzone w stylu minimalistycznym. Ołtarz główny, rzeźba Chrystusa na krzyżu i elementy snycerskie wykonał rzeźbiarz samouk Stanisław Poszelężny. Ściany zdobią płótna autorstwa właściciela pałacu w Stryjowie hrabiego Feliksa Smorczewskiego.

    Wezwanie kościół otrzymał od imienia ostatniego właściciela dóbr orłowskich i głównego fundatora, hrabiego Kajetana Kickiego. Budowa kościoła została zrealizowana zgodnie z jego testamentem, ale sam zapis wywołał najpierw spore poruszenie w kręgu rodzinnym – Kicki przekazał cały majątek filantropijnej instytucji. W archiwum kościoła osławiony testament w oryginale. Nie udało się natomiast wypełnić woli hrabiego dotyczącej jego pochówku tutaj, pomimo starań współczesnych mieszkańców okolicy o przeniesienie z Sobieszyna prochów.

    W pobliżu kościoła znajduje się cmentarz założony w 1924 r. dla nowo erygowanej parafii.

    W Orłowie Murowanym znajduje się także dawna siedziba hrabiego – zespół pałacowo – parkowy z dwiema oficynami. Z samego pałacu hrabia nie korzystał, mieszkał w oficynie obok, z oficyny natomiast korzystają do dziś mieszkańcy jako pacjenci ośrodka zdrowia.

    Kościół znajduje się na trasie pieszo – rowerowej ścieżki przyrodniczo – historycznej „Stryjowskie Wąwozy”, odnowionej w 2019 r. jako „Stryjowskie debry”.  

    SOKiS

    Kościół w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy
    Widok na kościół w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy
    Widok na kościół i cmentarz w Orłowie Murowanym, zdjęcie: Łukasz Domszy