Kopiec Moczydłowski

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Nazywany jest także Górką Moczydłowską. To sztucznie usypane wzniesienie znajduje się w parku Moczydło przy ulicy Czorsztyńskiej i alei Prymasa Tysiąclecia.

  Kopiec ma 20 metrów wysokości. Został usypany po II wojnie światowej z gruzu pochodzącego ze zniszczonych warszawskich budynków. Był jednym z czterech tego typu miejsc w Warszawie
  (pozostałe to: Kopiec Powstania Warszawskiego, Górka Szczęśliwicka oraz nieistniejący kopiec u wylotu ul. Krasińskiego).

  Pod koniec XIX wieku na tym terenie działała cegielnia. W 1939 roku odkupiły ją władze miasta. Cegielnia nie przetrwała wojny. Jeszcze kilkanaście lat po wojnie znajdowały się tam glinianki, stare zabudowania i nowa góra powstała z ruin. Na przełomie lat 60. i 70. zdecydowano zapuszczony teren przekształcić w park.

  Fot. WG

  Projekt przygotowały Maria Szczypiorska i Alina Scholtzówna. Górę gruzu obsypano ziemią, a na jej zboczu zamontowano wyciąg narciarski (działał do lat 80.). Powstał stadion Klubu Sportowego „Olimpia”, boiska i korty tenisowe. Dziś na terenie parku znajdują się cztery stawy,, plac zabaw, ścieżki rowerowe i siłownia plenerowa. Kopiec, na którego szczyt prowadzi kilka ścieżek, jest punktem widokowym na Warszawę.

  Fot. WG
  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł