Arboretum Karnieszewice

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Arboretum w Karnieszewicach znajduje się w odległości ok 15 km. od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, Nadleśnictwa Karnieszewice. Obiekt zajmuje obszar ok . 19 ha, z czego 4,8ha, to teren  zagospodarowany turystycznie z ciekawymi nasadzeniami. Wstęp do arboretum jest bezpłatny, a odwiedziny w obiekcie to zawsze świetny pomysł na spędzenie czasu wśród pięknej przyrody.

  Arboretum  w Karnieszewicach powstało w  1881r. o czym zaświadcza głaz z wyrytym napisem „Pom. Forst. Verein 1881 (Pommerscher Forst-Verein – Pomorskie Towarzystwo Leśne), oraz daglezje, których wiek szacuje się na ok. 140 lat. Założyciele parku już w XIX w. prowadzili prace nad adaptacją do naszych warunków klimatycznych, obcych gatunków drzew, eksperymentując z uprawą m.in.: daglezji, sosny czarnej, jałowca wirginijskiego i klonu srebrzystego. W odległości ok. 300 m od arboretum, które od 2016 roku formalnie zostało ogrodem botanicznym, rośnie najgrubsza daglezja w Polsce, której obwód wynosi 490cm. W obiekcie zachowały się również fragmenty starodrzewu daglezjowego oraz pojedyncze drzewa tego gatunku. W ogrodzie ponadto znaleźć można ciekawe rośliny z Ameryki Północnej m.in.: cyprysik Lawsona, żywotnik olbrzymi, tulipanowiec amerykański, dąb quercus x rihterii. W arboretum znaleźć można także interesujące gatunki europejskie, są to głównie jodły kaukaskie, dęby burgundzkie, kasztan jadalny. W obiekcie podłoże, składa się z runa leśnego zbudowanego z wielu unikatowych gatunków roślin, w tym 65 gatunków mchów i wątrobowców. Ogród kusi zwiedzających przyjazną infrastrukturą: alejkami, wiatą edukacyjną, miejscem na ognisko, mostami, miejscami do wypoczynku. Jako ciekawostkę można nadmienić, że w ogrodzie znajduje się dąb papieski, posadzony ku czci św. Jana Pawła II, z żołędzia z Dębu Chrobrego. Obiekt jest idealnym miejscem do spokojnego wypoczynku, a jego infrastruktura sprzyja również osobom z niepełnosprawnością.

  Stoisko Nadleśnictwa Karnieszewice podczas zajęć edukacyjnych w Arboretum w Karnieszewicach. Fot. Magda Pater, Tygodnik Koszaliński Miasto.

  Województwo:   zachodniopomorskie  

  Gmina:      Sianów