Pomnik na Ewinie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  XX w.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Ewina jest niewielką wioską położona w województwie łódzkim, w powiecie radomszczańskim, w gminie Żytno. Jest znana przede wszystkim z faktu, iż w okolicznych lasach, w czasie II wojny światowej, doszło do bitwy partyzantów Armii Ludowej z oddziałami niemieckimi. Bitwa pod Ewiną była największą bitwą partyzancką na Ziemi Radomskiej i w całym województwie łódzkim. Wydarzenie to upamiętnia zbudowany po wojnie pomnik, odsłonięty 1964 roku. Co roku przed obeliskiem odbywają się patriotyczne uroczystości.

  Napis na pomniku brzmi:


  PARTYZANTOM 3 BRYGADY AL IM. GEN. JÓZEFA BEMA
  UCZESTNIKOM WALK POD EWINĄ
  W XX ROCZNICĘ BITWY
  SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI ŁÓDZKIEJ

  Pomnik na Ewinie

  Opis kontekstów historycznych

  Bitwa pod Ewiną została stoczona w dniu 12 września 1944 roku przez 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema pod dowództwem mjr. Bolesława Hanicza-Boruty z jednostkami armii niemieckiej, żandarmerii i częścią Korpusu Kawalerii Kałmuckiej. Bitwa była częścią operacji niemieckiej prowadzonej przeciw partyzantom na Kielecczyźnie.


  Rankiem, koło 500 partyzantów Armii Ludowej, kilkudziesięciu z Batalionów Chłopskich oraz 15 polskich skoczków z radiostacją z Polskiego Sztabu Partyzanckiego zostało okrążonych w lasach kotfińskich przez około ok. 2–3 tys. żołnierzy i żandarmów niemieckich wyposażonych w samoloty, wozy pancerne, artylerię i granatniki. Sztab III Brygady AL szacował siły przeciwnika na ok. 6 tys. żołnierzy.


  Pierwsze starcie nastąpiło o godz. 9:00 w rejonie Ciężkowic. Część partyzantów została zmuszona do wycofania się w kierunku Ewiny. Oddział partyzantów toczący walkę w rejonie Włynic zatrzymał niemieckie natarcie. Niemcy, Siły nieprzyjaciela wdarły się w kilku miejscach w obronę partyzancką. Udało się im wydostać przez lukę w pierścieniu wojsk niemieckich, co w warunkach partyzanckich było zwycięstwem. Około 22:00 3. Brygada AL wyszła z okrążenia i przeszła w lasy koło Kruszyny.


  Straty Polaków wyniosły 12 lub 18 zabitych i 11 rannych oraz ok. 10 zaginionych. Straty hitlerowców prawdopodobnie około 100 zabitych i 200 rannych i zaginionych. Dowódca mjr Bolesław Hanicz-Boruta został ranny.


  Po bitwie Niemcy w odwecie zamordowali 3 mieszkańców Ewiny, spalili gospodarstwo i leśniczówkę, w której mieścił się sztab partyzantów. Śmierć ponieśli – Jan Ociepa, Józef Góral i Adam Stanek.


  Co roku pod pomnikiem upamiętniającym bitwę i ich bohaterów odbywają się uroczyste obchody patriotyczne. Uczestniczą w nich m.in. przedstawiciele lokalnych władz, szkół, przedszkoli, kombatantów i różnych organizacji i stowarzyszeń. Często goszczą również posłowie. Uroczystość rozpoczyna się mszą świętą, następnie składane są pod pomnikiem wiązanki. Podziwiać można występy artystyczne chórów dziecięcych, zespołów ludowych i orkiestry dętej. Na uroczystość przyjeżdżają rowerzyści i motocykliści z województw: łódzkiego, świętokrzyskiego i śląskiego. Tradycją są także pokazy grup rekonstrukcji historycznych. Po oficjalnych obchodach wszyscy uczestnicy mogą skosztować pysznej „żołnierskiej grochówki”.

  Oficjalne obchody rocznicy bitwy pod Ewiną. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek
  Ewina. Pokazy grup rekonstrukcyjnych. Fot. Renata Woldan-Taborek

  Kilka kilometrów od pomnika upamiętniającego bitwę pod Ewiną znajdują się dwie mogiły powstańców, drewniany krzyż i pamiątkowy obelisk. Odsłonięto go w 1948 roku, w czwartą rocznicę bitwy. Na obelisku widnieje napis:


  BOHATEROM III BRYGADY
  ARMII LUDOWEJ IM. GEN BEMA
  POLEGŁYM W WALCE
  Z FASZYSTOWSKIM NAJEŹDŹCĄ
  W DNIU 13 IX 1944 R.
  SPOŁECZEŃSTWO ZIEMI
  RADOMSZCZAŃSKIEJ
  W CZWARTĄ ROCZNICĘ ŚMIERCI
  EWINA, DN. 13 VI 1948 R.

  Uroczyste odsłonięcie tablicy nagrobkowej poległych podczas bitwy pod Ewiną. Od góry po lewej stronie stoją: Aleksander Burski, Czesław Kubik, Jan Guz. Po prawej od góry: Bolesław Hanicz-Boruta, Ryszard Nazarewicz, Roman Zbroja, Mieczysław Janiszewski. Źródło: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 35.
  Przed mogiłą poległych partyzantów. Stoją od prawej: Władysław Loczyński, Michał Zaworotny (zasłonięty), Jerzy Stelak, Mieczysław Moczar, Marian Janic, Ryszard Nazarewicz, Aleksander Burski. Drugi z lewej – Zygmunt Wrona. źródło: R. Nazarewicz, „Bój Armii Ludowej pod Ewiną”, s. 37.

  Na jednym z domów we wsi znajduje się pamiątkowa tablica, informująca o tym, iż w tym budynku w czasie wojny mieścił się sztab III Brygady Armii Ludowej.

  Napis na mosiężnej tablicy brzmi:

  W TYM DOMU
  W DNIACH 11 I 12 WRZEŚNIA 1944 r
  MIEŚCIŁ SIĘ SZTAB III BRYGADY
  ARMII LUDOWEJ IM. GEN. BEMA
  SZTAB KIEROWAŁ WALKĄ ODDZIAŁÓW
  PARTYZANCKICH Z PRZEWAŻAJĄCYMI SIŁAMI
  HITLEROWSKIEGO NAJEŹDŹCY
  W BITWIE POD EWINĄ

  Budynek sztabu III Brygady Armii Ludowej. Źródło: „Śląski Tygodnik Ilustrowany Panorama” z 15 października 1961 roku, s. 7