Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół od frontu.
  Kościół od strony wschodniej.
  Wnętrze, widok na ołtarz główny i dwa boczne.
  Płaskorzeźba św. Anny, pochodząca z poprzedniego kościoła.

  Kościół parafialny p.w. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach

  Budowę obecnej świątyni rozpoczęto, w 1769 r. , ukończono w 1798 r. 

  Kościół znajduje się w centrum Rachań, przy dawnym rynku miasta, w zachodniej jego części, przy głównej drodze Murowany z cegły, otynkowany, późnobarokowo – klasycystyczny. Prezbiterium zwrócone na południe. Jednonawowy z dwuwieżową fasadą, wzmocnioną małymi szkarpami na narożach. Część środkowa fasady posiada płytki portyk z dwiema parami kolumn toskańskich. Po bokach prezbiterium znajdują się zakrystie, nieco wysunięte przed lico ścian nawy. Pod prezbiterium umieszczone są krypty ze zwłokami fundatorów. Dachy dwuspadowe kryte blachą.

  Pierwszy kościół w Rachaniach wzmiankowany w 1435 r. Parafia erygowana była prawdopodobnie w 1436 r. Kościół drewniany p.w. św. Anny istniał tu w XVII w., stał w innym miejscu niż obecny. W latach 1695-1701 z fundacji Michała Czarnkowskiego wzniesiono nowy kościół drewniany, p.w. Trójcy Świętej. Czwarty drewniany kościół wzniesiono w 1744 r. na nowym miejscu z fundacji Anny Rostkowskiej, przeniesiony w 1787 r. do Grodysławic i zamieniony na cerkiew unicką. Budowę obecnego kościoła, w miejscu poprzedniego drewnianego rozpoczęto w 1769 r. z fundacji Anny i Adama Rostkowskich, ukończono staraniem Katarzyny Rzeczyckiej w 1798 r. Kościół odnawiany  w latach 1912-13 i na pocz. XXI w. Zamieniony w 1943-44 przez Niemców na magazyn zbożowy.     

  Wyposażenie wnętrza stanowią: ołtarz główny z 2 ćw. XVIII w. barokowy, drewniany, polichromowany o bogatym wystroju rzeźbiarsko – snycerskim, z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 2 poł. XVII w. i Przemienieniem Pańskim na zasuwie. W ołtarzu, po bokach rokokowe z 2 poł. XVIII. rzeźby śś. Dominika i Franciszka, a po bokach tabernakulum śś. Piotra i Pawła. Twórcą rzeźb jest prawdopodobnie znany rzeźbiarz i malarz Thomas Hutter. Ponadto na ścianach obrazy z XVIII w., w tym płaskorzeźba św. Anny z poprzedniego kościoła chrzcielnica z XVIII w., stacje drogi krzyżowej z XIX w./?/, prospekt organowy z XX w. i inne współczesne elementy. Ołtarz główny konserwowany kilka lat temu. Przywrócono mu wówczas wygląd z czasów powstania.

  Wokół kościoła cmentarz przykościelny z k. XVIII w. Czworoboczny, otoczony ogrodzeniem z cegieł tynkowanych o charakterze późnobarokowym, z lat 1912-1913. Na osi kościoła brama dwusłupowa, zwieńczona kamiennymi rzeźbami śś. Stanisława bpa i Floriana z datą 1915. W narożach cztery kapliczki usytuowane skośnie, czworoboczne, z dachami namiotowymi krytymi wraz z murami dachówką. Zachowane stare drzewa i krzyże misyjne.

      Kościół parafialny w Rachaniach stanowi przykład późnobarokowego z elementami  klasycyzmu kościoła prowincjonalnego. Jest świeżo po remoncie i jest zabytkiem.  Co roku, w święto Przemienienia Pańskiego (odpust 6 sierpnia) jest miejscem licznych pielgrzymek okolicznych mieszkańców z dziećmi, dla których udzielane jest specjalne błogosławieństwo.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Rachanie

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł