XIX-wieczny Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP w Żytnie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  1860–1874

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Jednonawowa, neoromańska świątynia w Żytnie została zbudowana w latach 1860–1874 według projektu Stanisława Gołębiowskiego. Od frontu podziwiać można dwie wieże, a we wnętrzu klasycystyczne ołtarze. W jednym z nich umieszczony jest pochodzący z XVIII wieku obraz Chrystusa na Krzyżu. Autorem głównego ołtarza z 1884 roku jest Henryk Olszewski, a figur św. Wojciecha i św. Stanisława, rzeźbiarz Wit Wisz.

  Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Fot. Lena Woldan

  Opis kontekstów historycznych

  Parafia w Żytnie została erygowana w 1314 roku. W tym czasie wybudowany został drewniany kościół pod wezwaniem św. Wawrzyńca, a w 1593 postawiono nową drewnianą świątynię.
  Decyzja o budowie nowej, murowanej świątyni zapadła w 2 połowie XIX wieku. Inicjatorką była Franciszka z Dembińskich, wdowa po Janie Nepomucenie Siemińskim, właścicielu miejscowego dworu. Budowa rozpoczęła się w 1860 roku i w dniu 4 października tego samego roku został wmurowany kamień węgielny. Prace nad budową przeciągały się z powodu ówczesnej sytuacji politycznej (wybuch powstania styczniowego) oraz kłopotów finansowych (zabrakło pieniędzy na kontynuowanie budowy). Dopiero w 1874 roku, dzięki staraniom ówczesnego proboszcza parafii księdza Tomasza Olkowicza i wielkim wsparciu finansowym wiernych, prace budowlane przy świątyni zostały ukończone. Nowy kościół poświęcony został 19 kwietnia 1874 r. przez proboszcza z Chełma, ks. Kacpra Lipińskiego, a konsekrowany w dniu 30 maja 1885 roku przez biskupa włocławskiego Aleksandra Kazimierza Bereśniewicza. Główny ołtarz sfinansowany został przez Wandę Malczewską (spokrewniona z poetą Antonim Malczewskim oraz malarzem Jackiem Malczewskim), która w tym kościele miała objawienia. W świątyni, po lewej stronie prezbiterium, znajduje się kaplica na jej cześć, a na fasadzie kościoła tablica dziękczynna ufundowana przez mieszkańców parafii w 2007 roku.

  Tablica poświęcona Wandzie Malczewskiej. Fot. Lena Woldan
  Główny ołtarz. Fot. Lena Woldan

  Województwo: łódzkie
  Gmina: Żytno