Pławieńskie Towarzystwo Wyścigów Konnych

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania
  W roku 1879 pojawił się pomysł założenia Towarzystwa Wyścigów Konnych. W 1881 roku Główny Zarząd Hodowli Koni zatwierdził istnienie Towarzystwa.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
  Marian Gruszecki wydzielił ze swojego majątku w Pławnie plac na tor wyścigowy. Tor położony był na piaszczystym terenie nad Wartą i miał obwód 1 i ¼ wiorsty (ok.1350 m). Została zbudowana piętrowa trybuna i postawiono kilka przeszkód. Początkowo konie stały w stodole, po jakimś czasie zbudowano stajnie . Wyścigi odbywały się przez 2-3 dni w roku zawsze w sierpniu. Rozgrywano wówczas kilkanaście gonitw, w których startowało nawet do trzydziestu koni. Wyścigi pławieńskie były przeznaczone dla koni półkrwi. Program wyścigów miał na celu zachęcić do nich zwykłych ziemian i włościan. Program był podzielony na dwie części : hodowlaną (dla koni półkrwi) oraz sportowo-amatorską(dla słabo zaawansowanych amatorów i debiutantów). Głównym wyścigiem hodowlanym była gonitwa przychówku.

  Opis kontekstów historycznych
  W roku 1879 Marian Gruszecki – znany sportsmen i hodowca zorganizował w swoim majątku w Pławnie wyścigi konne, na które zaprosił wielu gości. Podczas tego spotkania pojawił się pomysł założenia prowincjonalnego towarzystwa wyścigów konnych. Pomysł spotkał się z entuzjazmem i rozpoczęto starania o zalegalizowanie stowarzyszenia w Głównym Zarządzie Hodowli Koni w Petersburgu. Członkami Towarzystwa byli : Marian Gruszecki, August Ostrowski z Radoszewicy, Adam Michalski z Borowna, Józef Trzebiński z Miławczyc, Stanisław Niemojewski z Włoszczowy, Jan Zbijewski z Nakła, bracia Jan i Edward Reszke, Leopold Kronenberg, Edward Lohman, Józef Michalski, Antoni Nowosielski, Feliks Rzewuski, Jan Ostrowski, Bolesław Skórzewski, Stefan Romocki, Stanisław Wołoszacki i Leonard Siemieński. Prezesem wybrano Augusta Ostrowskiego. Główny cel jaki postawiło sobie towarzystwo to krzewienie jeździectwa amatorskiego oraz popieranie hodowli wszechstronnego szlachetnego konia półkrwi. W 1881 r. Główny Zarząd Hodowli Koni zatwierdził istnienie Towarzystwa , co spowodowało, że zaczęto przesyłać dotacje rządowe na działalność wyścigową. W 1886 roku z inicjatywy Jana Reszke wprowadzono w Pławnie pierwsze w Królestwie Polskim wyścigi dla koni 2-letnich. Na wyścigi do Pławna przyjeżdżali i brali udział prawdziwi miłośnicy koni i sportu jeździeckiego. Podczas wyścigów w Pławnie ważną rolę pełniło życie towarzyskie. Z czasem przeniosło się do pobliskich Gidel , gdzie zbudowano halę z miejscem na bufet i orkiestrę. Miejsce to było rodzajem klubu, gdzie spotykano się i dyskutowano na tematy sportowo-hodowlane, którym towarzyszyły występy artystyczne i wieczorki taneczne. Szczególnie wyczekiwanymi występami były spotkania ze światowej sławy śpiewakami Janem i Edwardem Reszke. Pławieńskie Towarzystwo Wyścigów Konnych wywarło ogromny wpływ na hodowlę koni na obszarze ziem polskich. W 1888 roku Marian Gruszecki sprzedał Pławno Stefanowi Lubomirskiemu a ten podarował tor wyścigowy Pławnu na własność. Wyścigi w Pławnie odbywały się przez 22 lata do 1900 roku włącznie. W roku 1904 przeniesiono je do Piotrkowa Trybunalskiego. Jednak swoją rangą przewyższało wszystkie towarzystwa, które powstały nieco później.