Morskie Oko

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Nieznany, natomiast Morskie Oko to starorzecze Wisły – można przyjąć, że powstało mniej więcej w tym okresie, co wały przeciwpowodziowe na tym terenie.

  Morskie Oko

  Opis cech fizycznych

  Morskie Oko – tak nazwano naturalne kąpielisko w gminie Wilga. To zbiornik wodny położony po prawej stronie drogi biegnącej koło wału przeciwpowodziowego (jadąc od strony obwodnicy Wilgi). Dojazd do zbiornika nie jest skomplikowany, droga jest utwardzona i biegnie wzdłuż wału.

  Droga przy wale prowadząca do Morskiego Oka

  Jeziorko liczy sobie w przybliżeniu 5000 m2. Maksymalna głębokość jest uzależniona od poziomu wody w Wiśle i wynosi 6,5 m (przy wysokim poziomie wody, przy niskim metr mniej). Poziom wody w Morskim Oku jest uzależniony od poziomu Wisły. Morskie Oko pełni od lat funkcję kąpieliska. Przy brzegach rośnie ciekawa roślinność.

  Otoczenie Morskiego Oka

  Miłośnicy łowienia ryb oddają się tu swojej pasji – w jeziorku można spotkać karpie, szczupaki, leszcze i płotki. Można tu spotkać także łabędzie.

  Łabędzie pływające po Morskim Oku

  Latem Morskie Oko pełni rolę głównie wypoczynkową, natomiast zimą jest miejscem spotkań „morsów” – miłośników zimowych kąpieli.

  Morskie Oko w okresie wiosenno-letnim

  Niektórzy twierdzą, że Morskie Oko jest bardzo głębokie (nawet 15 metrów), jednak nie jest to potwierdzona informacja. Podobno w kilku miejscach Morskie Oko ma podwójne dno. Jest to warstwa mułu, pod nią kilka metrów wody (około 2) i dopiero dno właściwe. Charakterystycznym elementem zbiornika jest unosząca się na powierzchni wody kłoda – to hit Morskiego Oka, jest tu od bardzo dawna. Znalazła się tu przypadkiem – ok. 30-40 lat temu zimą została wycięta topola i pozostawiona na lodzie. Przyszła odwilż, drzewa nie zdążono zabrać i tak pływa do dziś. Wiosną 2004 roku z powodu niskiego stanu wody utknęła na plaży i leżała tam parę tygodni. Próbowano ją zepchnąć do wody i w końcu po wielokrotnych próbach udało się. Zazwyczaj kłodę spycha wiatr pod brzeg. Gorzej jeśli jest to któryś z dalekich brzegów – wtedy zazwyczaj tam nikt nie płynie i kłoda sobie tam spokojnie czeka. Od jakiegoś czasu po jeziorku pływa druga kłoda, która została wycięta ze starej topoli, która przewróciła się z powodu podgryzania korzeni przez bobry.

  Opis kontekstów historycznych

  „Morskie Oko” powstało prawdopodobnie na skutek powodzi. Woda przerwała wał, zalała okoliczne tereny i wyrzeźbiła ich obecny kształt. Miejsce, w którym to nastąpiło znajduje się w okolicy zakrętu drogi. Początkowo było to czarne, niedostępne bajorko – starorzecze Wisły. Na obszarze wcześniej rosły drzewa – jeziorko było nimi otoczone. Na terenie gminy Wilga znajduje się Osiedle Wypoczynkowo-Turystyczne. Gdy powstawały pierwsze ośrodki wypoczynkowe ludzie kąpali się obok Morskiego Oka w Wiśle. Niestety, Wisła to zdradliwa rzeka i dochodziło do tragicznych wypadków, czyli utonięć. Postanowiono coś z tym zrobić, żeby zapewnić bezpieczne warunki do kąpieli. Wybór padł na Morskie Oko. Wycięto drzewa od strony wału, nawieziono piachu i zrobiono plażę. Miało to miejsce na przełomie lat 70 i 80. XX wieku. Uprzątnięto teren i tak właśnie powstało kąpielisko „Morskie Oko”. Niektórzy do dziś zadają sobie pytanie, dlaczego akurat morskie, a nie np. wiślane – ale w końcu Wisła i tak płynie do morza. Podobno kiedyś w miejscu Morskiego Oka stała stara karczma, która miałaby znajdować się zatopiona na dnie jeziora. Czy to prawda? Nie wiadomo, natomiast jedno jest pewne – do tej pory nikt jej nie znalazł.

  Morskie Oko zimą