Kościół p.w.św. Benona w Broniszewie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Kościół wybudowano w latach 1902- 1904

  Opis cech fizycznych

  Jest to jednonawowy, murowany kościół wzniesiony według projektu Konstantego Wojciechowskiego w latach 1902-1904, tuż obok ruin starej XVI-wiecznej świątyni. Jednorodne, neogotyckie wnętrze z początku XX wieku składa się z ołtarza głównego, ołtarzy bocznych, kapliczki bocznej z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem, chrzcielnicy, drewnianej ambony, stalli, konfesjonału, feretronów i organowego prospektu z 1932 roku.

  Kościół posiada jednorodne stylistycznie (w stylu neogotyckim) i chronologicznie (powstałe na początku XX wieku) wyposażenie.Wystrój stanowią wykonane w latach 1912-1915, typowe dla okresu Młodej Polski polichromie i obrazy autorstwa Antoniego Szulczyńskiego pokrywające ściany oraz sklepienia nawy i prezbiterium. Ogrodzenie z bramą i murem pochodzi z roku 1955. 

  Do kościoła przylega także zabytkowa organistówka z I połowy XX wieku. W pobliżu świątyni znajduje się malowniczo położony cmentarz parafialny z początku XIX wieku z grobami powstańców styczniowych. Spoczywa tutaj między innymi Józef Wichliński poległy w bitwie pod pobliską Nową Wsią.

  Opis kontekstów historycznych

  Pierwsze wzmianki o parafii pochodzą z roku 1325. Prawdopodobnie pierwszy kościół w Broniszewie stanął w XIV wieku i był niewielką drewnianą budowlą.

  Budowniczym obecnego kościoła był ksiądz Jan Knorr. Wykonał kosztorys, który także zgromadził kamienie na fundamenty i znaczną część potrzebnej cegły. Świątynia powstała w stylu neogotyckim, tj. w jednym z modnych wówczas stylów historycznych.

  Konsekracja kościoła odbyła się 12 czerwca 1904 roku.