Kościół p.w.M.B.Częstochowskiej w Mąkoszynie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Zbudowany w latach 1916 – 1918

  Opis cech fizycznych

  Kościół murowany, jednonawowy, neogotycki. Wejście do kościoła z kruchty odsłania obszerną nawę zakończoną sklepieniem krzyżowym z ostrym żebrowaniem. U góry znajduje się 6 okien, które zostały wykonane w fabryce Józefa Skrobeckiego we Włocławku. Do nawy głównej przylegają dwie nawy boczne. W prezbiterium znajduje się okno witrażowe, w górnej części z Matką Bożą Częstochowską, pod wezwaniem, której został wybudowany. Poniżej ze św. Jerzym w pancerzu polskiego husarza, przebijącego smoka z trzema głowami, symbolizującego: Niemca, Moskala i Austriaka. Za św. Jerzym znajdują się płomienie, z konturami kościoła i wioski, co ma przypominać I wojnę światową, podczas której wznoszono kościół. U dołu znajduje się Orzeł Biały, godło Narodu Polskiego. Wokół ogrodzony parkanem z palonej cegły.

  Górna część ołtarza została przeniesiona ze starego kościoła. Ołtarz w stylu barokowym, bogato zdobiony rzeźbionymi figurami i rzeźbami. W ołtarzu obraz Matki Bożej Częstochowskiej.

  Opis kontekstów historycznych

  Pierwszy kościół w Mąkoszynie istniał przed 1325 rokiem, kolejny około roku 1619, trzeci kościół datuje się na rok 1786. Kościoły były drewniane, a nie remontowane ulegały zniszczeniu. Obecny kościół jest czwartą świątynią. Powstanie nowego kościoła napotykało wiele przeszkód – parafianie nie wierzyli, że uda zebrać się fundusze na budowę świątyni. Gromadzenie materiałów rozpoczął ówczesny proboszcz ks. Wincenty Wrzaliński, który aby pozyskać tanio cegłę, wydzierżawił plac pod cegielnie w pobliskiej wsi. Wybuch I wojny światowej nieco opóźnił rozpoczęcie budowy. Ostatecznie do budowy przystąpiono w marcu 1916 roku, rok później budynek był w stanie surowym. Rok później, kilka dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, 17 listopada, kościół został pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej został poświęcony, a ostatecznie w 1919 zakończono budowę. Konsekracja odbyła się 8 maja 1919 roku.

  W czasie II wojny kościół miał być rozebrany, pod pretekstem prostowania ulicy. Na szczęście do tego nie doszło. Uszkodzony był tylko dach oraz witraż do którego strzelał miejscowy Niemiec. Po wojnie kościół był poddawany różnym remontom oraz konserwacją. Do najważniejszych można by zaliczyć wymianę dachu oraz malowanie wnętrza.

  Tak dokonaliśmy pomimo pożogi wojennej zbożnego dzieła, budując wtedy, gdy gdzie indziej palono i niszczono wszystko, co poprzednie pokolenia zebrały i wzniosły (…)

  ks. Wincenty Wrzaliński