Kapliczka świętego Jana Nepomucena w Czartowczyku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pierwsza kapliczka w Czartowczyku, XIX w.
  Druga kapliczka w Czartowczyku, widok z 2006 r.
  Kapliczka św. Jana Nepomucena po przebudowie w 2009 r., stan z 2021 r.
  Wnętrze kapliczki z fig. św.Jana Nepomucena z XVIII w., stan 2021 r.

  Czas powstania: 1950 r., w miejscu wcześniejszej.

  Opis cech fizycznych: Kapliczka wznosi się nad źródłem przy łąkach, przy drodze Czartowczyk-Czartowiec, na wschodnim skraju wsi Czartowczyk, w przysiółku zwanym Gołaicha (Kołaicha). Przysiółek, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z 1820 r. należał najpierw do dóbr Czartowiec,  po 1944 r. przyłączony do Czartowczyka.

  Kapliczka obudowana jest cegłami, kryta dachem z blachy, dwuspadowym. Na dachu metalowy, współczesny krzyż. Od frontu przybudowany portyk na ceglanych słupach. Obok drzwi tablica z historią obiektu. Nad wejściem głównym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i krzyż.

  Otoczenie kapliczki stanowią stare drzewa i współczesne krzewy. Po lewej stronie od kapliczki, nad źródełkiem ocembrowana współczesna studnia.

  Opis kontekstów historycznych: Najpierw była tu drewniana, grekokatolicka kaplica Najświętszej Marii Panny z 1847 r., zbudowana na dębowych palach, kryta kopułą, a  obok niej była ocembrowana studnia z cudowną wodą. Woda ta ponoć leczyła różne choroby, szczególnie oczy. W kaplicy umieszczona była kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiona tu z cerkwi w Siemnicach, a w wejściu stała figura św. Jana Nepomucena. Obok tej kaplicy stały jeszcze dwie mniejsze drewniane kapliczki, które z czasem uległy zniszczeniu. Przy kaplicy odbywały się co roku odpusty, które zaczynały się procesją z cerkwi w Czartowcu do tej kapliczki. Przed II wojną  była miejscem licznych pielgrzymek. W okresie międzywojennym obraz zniknął z kaplicy, została tylko figura św. Jana. W poł. XX w. drewniana zaczęła się walić. Staraniem ks. Piotra Sadowskiego z Czartowca rozebrano ją i wybudowano z niej plebanię w Czartowcu. Na miejscu starej kaplicy w 1950 r. postawiono nową murowaną. Murarzem jej był Jan Stepuch. Kapliczka była murowana, tynkowana, kryta blachą. Na planie prostokąta, zakończonego półkoliście od południa. Wejście znajdowało się od północy.W niej umieszczono na kamiennym ołtarzu i drewnianym podeście ocalałą, drewnianą, polichromowaną rzeźbę św. Jana Nepomucena, pochodzącą z XVIII w. W latach 50.XX w, przy kaplicy jeszcze odbywały się odpusty.

  W 2009 roku, dzięki mieszkańcom Czartowczyka, kapliczka została poddana renowacji. Zmieniony został dach, dostawiono murowany portyk, a ściany zewnętrzne pokryto cegłami. Figura św. Jana Nepomucena również została poddana konserwacji.

   Od kilku lat, co roku w maju znowu obchodzony jest tu odpust ku czci św. Jana Nepomucena.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Tyszowce