Odpust w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Odpusty odbywają się od momentu konsekracji kościoła pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w 1637 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Co roku, 15 sierpnia w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach ma miejsce odpust, który gromadzi okoliczną ludność i wielu przyjezdnych pielgrzymów. Głównym punktem jest Msza Św. o 11:30 sprawowana w kościele pod wezwaniem Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny. Po Mszy przybywający mają okazję odwiedzić stoiska odpustowe, na których oprócz odpustowych obwarzanków można nabyć lokalne produkty – miody, przetwory, rękodzieło, tradycyjny chleb, a także coś na osłodę – lody i gofry.

  15 sierpnia jest to również dzień świętowany w polskiej tradycji jako Matki Boskiej Zielnej. Na Mszę odpustową wierni przynoszą bukiety przygotowane z kwiatów i plonów ziemi. Odbywa się wtedy tradycyjna procesja maryjna na terenach klasztornych.

  Kramy odpustowe

  Opis kontekstów historycznych

  Odpust w klasztorze odbywał się nieprzerwanie od czasów osiedlenia się tu ojców kamedułów. Uroczystości stały się bardzo popularne w latach międzywojennych, a zwłaszcza po 1935 r. kiedy powstała tu parafia. Dawniej tradycją były liczne stoiska kramarzy, kolorowa karuzela dla dzieci i odgłosy piszczałek zastępujące pustelniczą ciszę. Wtedy nabożeństwo rozpoczynało się o 12:00, od wejścia uroczystej procesji. Na terenach klasztornych licznie gromadzili się ludzi, którzy nie pomieścili się w małym kościołku. Na zakończenie odśpiewywano uroczyście Magnificat. Po Mszy następowała zabawa taneczna. Całe świętowanie trwało do wieczora.

  Dawniej był to czas kiedy pielgrzymi z całej Polski przybywali tu do pustelni rytwiańskiej. Był to także czas kiedy rodziny mogły znów się spotkać. Obecnie, celebrowanie uroczystości jest nieco krótsze, lecz ma równie ważne znaczenie dla lokalnych mieszkańców.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł