Mogiła jeńców radzieckich w Dobużku Kolonii

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Niezachowany obelisk pamiątkowy z 1975 r., Repr. za: Obszar G-6. Małe Ojczyzny w Unii Europejskiej.Przewodnik, Łaszczów-Zamość 2009, s.47.
  Mogiła obecnie, 2021 r.

  Czas powstania: 1941.

  Opis fizyczny: W lesie, wśród pól, 600 m na zachód od drogi Łaszczów – Tyszowce, w gminie Łaszczów znajduje się miejsce zbiorowej mogiły jeńców radzieckich. Teren porasta las, zarośla i rośliny leśne. Jedyną pamiątką jest metalowy krzyż z wizerunkiem ukrzyżowanego Chrystusa, stojący pod dębem (pierwotnie pod 3 dębami), cokół po dawnym obelisku pamiątkowym oraz fragmenty metalowego ogrodzenia (słupki).  

  Opis kontekstów historycznych: Po wybuchu wojny niemiecko – radzieckiej w czerwcu 1941 r., przez nasze tereny Niemcy prowadzili tysiące jeńców radzieckich i tworzyli dla nich obozy. Taki obóz, istniał w Mikulinie, obecnie gm. Tyszowce. Jeńcy pracowali przy melioracji rzeki Huczwy. Jesienią 1941 r., w wąwozie za wsią Mikulin, na terenie dzisiejszej wsi Dobużek Kolonia, Niemcy rozstrzelali jeńców radzieckich. Zabitych, a nawet często jeszcze żywych, zakopywano na dnie wąwozu. Do dziś nikt nie wie, ilu żołnierzy – jeńców wojennych uśmiercili tu Niemcy. Nigdy nie dokonano też ekshumacji zabitych. Długo po wojnie nikt o tym miejscu nie wiedział. Najpierw była tu zbiorowa mogiła ziemna z metalowym krzyżem z 1953 r. i płotkiem z metalowych słupków, połączonych ze sobą również metalowymi linami. W 1975 r. ustawiono betonowy obelisk ze stosownym napisem. Obecnie ślady mogiły ziemnej są już nieczytelne. Po obelisku został tylko cokół.  Miejsce to jest znane tylko nielicznym.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Łaszczów

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł